[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kard. Suharyo: Cirkev v Indonézii podporuje úsilie o autentické bratstvo
P:3, 22. 11. 2022 12:35, ZAH

Indonézia 22. novembra (RV) Kardinál Ignatius Suharyo, arcibiskup Jakarty, zdôrazňuje otvorenosť Cirkvi spolupracovať s inými náboženstvami na ceste k autentickému bratstvu a sesterstvu v krajine.

Indonézia, krajina s viac ako 17 000 ostrovmi, sa môže pochváliť bohatou rozmanitosťou svojich viac ako 230 miliónov obyvateľov. Táto rozmanitosť sa odráža v rôznych jazykoch, kultúrach, náboženstvách a politických postojoch obyvateľov.

Uprostred tejto "jednoty v rozmanitosti" je Cirkev podľa hesla na štátnom znaku prítomná a aktívna, hoci patrí k menším náboženstvám.

Kardinál Ignatius Suharyo, arcibiskup Jakarty, poznamenáva, že Cirkev nemá problém nájsť si svoje miesto v indonézskej spoločnosti na všeobecnej úrovni a spolupracuje s ostatnými náboženstvami na budovaní autentického bratstva a sesterstva.

G20, R20 a cirkev v Indonézii

Indonézia práve ukončila svoje predsedníctvo samitu G20 v roku 2022, na ktorom sa na Bali zišli vedúci predstavitelia najväčších svetových ekonomík, aby spoločne ovplyvnili politiky, ktoré nasmerujú svetové hospodárstvo na správnu cestu.

Na samite sa konalo aj niekoľko sprievodných podujatí vrátane konferencie R20 (Religions 20), ktorá ponúkla platformu pre tému náboženstva a medzináboženského dialógu v spoločnosti. Kardinál vysvetlil, že toto podujatie iniciovalo indonézske ministerstvo pre náboženské záležitosti, ktoré pozvalo všetky náboženstvá vrátane Katolíckej cirkvi.

Toto otvorené pozvanie pre všetkých je podľa kardinála znakom nádeje, "že Indonézia bude pokračovať" a že tí, ktorí sa snažia presadiť vôľu jedného náboženstva v štáte, neuspejú.

Dodal, že úspech samitu G20 je dôkazom toho, že Indonézia "nie je taká, ako sa hovorí" alebo ako ju niekedy vykresľujú iní. Naopak, je to krajina spokojných občanov.

Cirkev uprostred iných náboženstiev

Kardinál Suharyo zdôrazňuje význam spolupráce s ostatnými náboženstvami v krajine.

„Snažíme sa z nášho slovníka vymazať "menšiny a väčšiny", pretože všetci sme indonézski občania,“ povedal.

Hlava islamskej organizácie a vedúci predstavitelia iných náboženských komunít už viac ako 20 rokov zdieľajú rovnakú myšlienku podpory autentického bratstva a sesterstva.

Úsilie v tomto smere však nie je bez problémov. Poznamenáva, že existujú ľudia, ktorí by chceli "zneužiť náboženstvo na politické účely". Kardinál proti tomu vystupuje a nazýva to "satanským", pretože to "ničí každú snahu o budovanie autentického bratstva a sesterstva".

Synodálna cesta

Univerzálna cirkev sa vydala na synodálnu cestu v rámci prípravy na synodu biskupov, ktorá sa bude konať budúci rok. Na tomto procese sa aktívne podieľa aj 37 diecéz v Indonézii, od najnižších úrovní až po Konferenciu biskupov.

Dodal, že Boží ľud zdôraznil, že je dôležité zamerať sa na niektoré otázky, okrem iného na chudobu, potenciálne náboženské konflikty, ekológiu, jednotu, výzvy súvisiace s technológiami a rozvodmi.

Na záver kardinál Suharyo vyzdvihol úsilie štátu o zabezpečenie nábožensky vyváženého štátu medzi viac ako 700 etnickými skupinami v Indonézii. Potvrdil, že Cirkev sa tiež snaží podporovať svetový mier, čo je zásada zakotvená v ústave krajiny.( TK KBS, RV, ml; pz ) 20221122028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]