[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Snina privítala stretnutie mladých arcidiecézy, prišlo takmer 800 ľudí
P:3, 20. 11. 2022 19:15, DOM

Snina 20. novembra (TK KBS) Čas na budovanie spoločenstva i stretnutie s Kristom. To bol cieľ Arcidiecézneho stretnutia mladých (ADSM), ktoré sa po dvojročnej prestávke uskutočnilo  v sobotu 19. novembra v Snine. Svätá omša v kostole sv. Kríža, workshopy, svedectvá a ďalšie body programu prilákali stovky mladých.

Pápež František presunul termín slávenia každoročného Svetového dňa mládeže z Kvetnej nedele na Nedeľu Krista Kráľa, v tomto roku 20. novembra 2022. Preto bol termín ADSM blízko tohto dňa a v Týždni Cirkvi pre mládež. Na tomto stretnutí sa zúčastnilo okolo 610 zaregistrovaných mladých z rôznych farností Košickej arcidiecézy a okolo 170 ľudí bolo miestnych dobrovoľníkov. Celkový počet bol okolo 780 ľudí, ktorí sa zúčastnili tohto ADSM, informoval Ján Kulan, moderátor Arcidiecézneho centra pre mládež v Košiciach, ktoré podujatie zorganizovalo.

Povedal, že aj pápež František aj predchádzajúci pápeži si priali, aby sa mladí v diecéze stretali so svojim pastierom a „sme veľmi radi, že sa po dvoch rokoch odkladania konečne stretávame v Snine. Otec arcibiskup, okolo 600 registrovaných mladých a 150 miestnych dobrovoľníkov, to je skutočne veľké číslo, ktoré trochu aj nás samých zaskočilo. Aj keď toto vôbec nie je o číslach, ale o túžbe stretnúť sa a spoločne sláviť svetový deň mládeže.“

Snina, Bober, stretnutie, mladez

Hosťami ADSM boli evanjelizátor Braňo Letko s gospelovou skupinou Lamačské chvály, manželia Veronika a Martin Vyhonskí, ktorí rozprávali o čistote vo vzťahoch, mladí so svedectvami o viere, folklórny súbor (FS) Šiňava, SZUŠ Merlin s umeleckými tancami a ZUŠ Snina - Bicia skupina.

Kosice, Brano Letko

Program ADSM v Snine za začal registráciou účastníkov pri farskom kostole Povýšenia sv. Kríža. Slávnostnú svätú omšu celebroval Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup-metropolita a predseda KBS. Svätá omša sa slúžila v červenej liturgickej farbe zo spomienky na bl. Annu Kolesárovú, mučeníčku čistoty. Počas homílie sa arcibiskup Bober mladým prihovoril v duchu motta posolstva na 37. Svetový deň mládeže „Mária vstala a ponáhľala sa“ (porov. Lk 1, 39).

Arcibiskup Bober na stretnutí ocenil  predovšetkým blízkosť, ktorú mali všetci možnosť prežívať. „Ako sledujem život, páči sa mi, že v každej jeho etape prežívame veci inak. Aj v minulosti boli mladí pekní, akční a draví, a treba im odporúčať, aby tú akciu a dravosť do života v sebe pestovali. Nemôžeme sa nechať zahnať na okraj a perifériu, a začať sa ľutovať slovami, že svet je zlý a ja som nešťastný. Žiaľ aj také prípady sa nájdu medzi mladými, ale chcem dnes pri mladých pookriať, ale aj sám ich povzbudiť.“

Súčasťou svätej omše bolo aj predstavenie dvanástich úspešných absolventov animátorskej školy. Po dvoch rokoch prípravy budú pôsobiť ako animátori vo svojich domovských farnostiach.

Po svätej omši sa mladí presunuli do Domu kultúry, kde prebiehali workshopy. V blízkej ZŠ mladí mohli ísť na obed v podobe chutného guľášu. Pre mladých bolo pripravené aj občerstvenie. Po obede a workshopoch začal kultúrno-duchovný program. V programe vystúpili členovia FS Šiňava, ktorí predviedli ľudové tance, členovia ZUŠ – bicej skupiny s pripraveným bubeníckym číslom a členovia SZUŠ Merlin, ktorí predviedli írske tance. V závere sa prihovoril mladým otec arcibiskup Bober a všetkým udelil Božie požehnanie na cestu domov.

Počas ADSM si mladí mohli aj zakúpiť čerstvo vydanú pamätnú knihu zo Stretnutia mladých s pápežom Františkom v Košiciach počas jeho návštevy Slovenska v septembri 2021. Kniha obsahuje fotografie, príhovory, svedectvá účinkujúcich i dobrovoľníkov. Od autorov tam nájdete popisy hlavného pódia, výzdoby, ale aj darov pre Svätého Otca. V spomienkach sa vrátili aj do kňazského seminára v Košiciach a k nezabudnuteľným zážitkom z  Národnej ďakovnej púte v Ríme. Súčasťou knihy je aj USB kľúč, na ktorom sú fotografie a videospoty zo stretnutia mladých so Svätým Otcom Františkom.

Viac fotografií

TK KBS informovali Jaroslav Fabian a Ján Kulan( TK KBS, jfa, jku; ml ) 20221120001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]