[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Parolin pri omši za mier na Ukrajine: Prelomiť začarovaný kruh
P:3, 18. 11. 2022 13:31, ZAH

Rím 18. novembra (RV) „Žiadna situácia nie je taká temná, aby ju Boží Duch nemohol prebudiť k životu. Dokonca aj púšť má právo na nádej!“ To sú slová z homílie štátneho sekretára kardinála Pietra Parolina zo svätej omše za pokoj na Ukrajine, ktorú slávil vo štvrtok 17. novembra v Bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme.

Slávenie, ktoré sa uskutočnilo popoludní, zorganizovalo Ukrajinské veľvyslanectvo pri Svätej stolici v spolupráci s vatikánskym Štátnym sekretariátom pri príležitosti 30. výročia obnovenia diplomatických vzťahov medzi Ukrajinou a Svätou stolicou 8. februára 1992.

Z homílie kardinála Parolina

„Zatiaľ čo všetci ostatní malomyseľnejú a poddávajú sa pesimizmu, Boží človek práve uprostred trosiek zazrie cestu k obnove, k rekonštrukcii. Dokonca aj púšť sa môže premeniť na záhradu“, zdôraznil v homílii kardinál Parolin a citoval slová z Knihy proroka Izaiáša: «Až bude na nás vyliaty duch z výsosti, vtedy bude z púšte sad a sad bude pokladaný za les» (Iz 32,15). Ďalej pokračoval:

„Sme svedkami hrôzy vojny, ktorá aj po toľkých mesiacoch naďalej rozosieva ničenie a smrť. Vidíme tiež zlyhávanie pokusov o obnovenie mieru či nájdenie riešení, ktoré by k nemu viedli, zatiaľ čo krv a slzy naďalej stekajú v čoraz bolestivejšom zovretí chladu a temnoty.

Napriek tomu pozdvihujeme k Bohu modlitbu za mier na Ukrajine a v každej krajine trpiacej vojnou, aby nechýbala dôvera v jeho prísľuby života a čoskoro sa naplnili. Napriek ľudskej vôli a úsiliu, ktoré zlyhávajú, prosíme Boha, aby vylial svojho Ducha na naše ľudstvo, ktoré túži po pokoji, aby bolo oslobodené od pohromy ozbrojených konfliktov.

«Môj ľud bude bývať v príbytku pokoja, v stánkoch bezpečných a v sídlach bezstarostných» (Iz 32,18). Taká je vôľa Boha, ktorý so starostlivosťou otca miluje každého človeka a každý národ a chce, aby všetci žili v svornosti, aby sa navzájom neničili, ale starali sa jeden o druhého, ... pomáhali si rásť.“

Vatikánsky štátny sekretár pripomenul aj Ježišove slová, ktoré, ako povedal, uvádzajú do krízy náš spôsob reagovania zoči-voči zlu: «No ja vám hovorím: Neodporujte zlému. Ak ťa niekto udrie po pravom líci, nadstav mu aj druhé» (Mt 5,39-40). V tejto súvislosti si kardinál Parolin položil otázku: „Ako nás môže Pán žiadať, aby sme nereagovali na tyranov?“ Dôvod evanjeliovej požiadavky vysvetlil:

„Pretože tak, ako je legitímne brániť sa navonok pred tými, ktorí nás chcú napadnúť a premôcť, je ešte naliehavejšie brániť sa vnútorne pred nenávisťou a pomstou. ... Pretože nakoniec je to práve z našich sŕdc, odkiaľ sa šíri zlo. Toto je začarovaný kruh, a Ježiš nás žiada, aby sme ho prelomili.“( TK KBS, RV zk, ml; pz ) 20221118051   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]