[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšla nová kniha o stretnutí mladých s pápežom Františkom v Košiciach
P:3, 18. 11. 2022 12:59, DOM

Košice 18. novembra (TK KBS) V metropole východu vyšla nová kniha o stretnutí mladých s pápežom Františkom v Košiciach

„V živote človeka sú udalosti, ktoré vstúpia do jeho života a pretrvávajú v ňom roky. Určite jednu z týchto udalostí sme prežili pri návšteve Svätého Otca Františka 14. septembra 2021 v Košiciach,“ informovala za zostavovateľov Adriana Čurajová. „V Týždni Cirkvi pre mládež prinášame mladým telom i duchom spomienkovú publikáciu na tieto výnimočné chvíle,“ uvádza.

„Od prvej chvíle, len čo vstúpil na štadión Lokomotíva, bolo vidieť, ako doslova ožil. Jazda papamobilom cez jednotlivé sektory, kde boli zhromaždení mladí a mladé rodiny s deťmi, akoby mu vliala novú silu, cítil sa nachvíľu ako jeden z tých mladých, usmiaty a veselý. A tento úsmev a táto radosť mu zostali na tvári počas celého stretnutia s mládežou.

Múdro, otcovsky a s hlbokým poznaním duše mladého človeka odovzdal im životné skúsenosti a hlavne víziu dobre zvládnutého a zmysluplne prežitého života. Hovoril o Božej láske, milosrdenstve, o talentoch a priateľstve. Mládež reagovala na jeho slová spontánne a viackrát prerušila jeho príhovor svojím potleskom,“ prihovára sa v knihe košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.

„Keď sa s nami na štadióne lúčil, mal som pocit, akoby chcel každému podať ruku a každého objať. Podišiel aspoň ku kardinálovi Jozefovi Tomkovi a podal mu ruku. Nikto vtedy netušil, že do roka sa s kardinálom rozlúčime aj my v Košiciach. Dozvuky a myšlienky z tohto stretnutia v nás ešte aj po roku stále rezonujú a živo si ich pripomíname.

Rád sa vo svojich príhovoroch vraciam k atmosfére, myšlienkam a zážitkom, ktoré v nás Svätý Otec František pri stretnutí v našich Košiciach zanechal. Aj pápež spomínal na spontánnosť, radosť a mladého ducha miestnej cirkvi v Košiciach hneď pri svojej prvej audiencii po návrate zo Slovenska,“ píše ďalej arcibiskup Bober.

„A svoju vďačnosť vyjadril aj počas Národnej ďakovnej púte Slovákov za pápežom Františkom vo Večnom meste v máji tohto roka. Ďakujem autorom publikácie za sprostredkovanie atmosféry a vzácnych chvíľ, ktoré sme spolu prežili pri stretnutí so Svätým Otcom Františkom. A nech nás táto publikácia nanovo vtiahne aj do myšlienok a posolstva, ktoré nám pri svojej návšteve u nás zanechal,“ dodal arcibiskup Bober.

Kniha obsahuje kvalitné fotografie, príhovory, svedectvá účinkujúcich i dobrovoľníkov. Od autorov tam nájdete popisy hlavného pódia, výzdoby, ale aj darov pre Svätého Otca. V spomienkach sa vrátili aj do Kňazského seminára v Košiciach. Nepochybne nezabudnuteľným zážitkom hodným spomienky bola aj Národná ďakovná púť v Ríme.

Súčasťou je aj USB kľúč, na ktorom sú fotografie a videospoty zo stretnutia mladých so Svätým Otcom Františkom.

„Stretnutie mladých so Svätým Otcom v Košiciach si chceme pripomenúť počas Týždňa Cirkvi pre mládež a pri príležitosti Arcidiecézneho stretnutia mladých košickej arcidiecézy v Snine. Práve na tomto stretnutí budete môcť publikáciu získať za odporúčaný príspevok 10 €. Rovnako je publikácia k dispozícii aj v košickej Katedrále Svätej Alžbety v obchodíku so suvenírmi,“ uviedla Adriana Čurajová.

Pápež František zavítal do Košíc 14. septembra 2021. Pricestoval tam z Prešova, kde na priestranstve pred Mestskou športovou halou v Prešove predsedal Božskej liturgii svätého Jána Zlatoústeho. Potom absolvoval stretnutie s rómskou komunitou na košickom sídlisku Luník IX a stretnutie s mladými na Štadióne Lokomotíva v Košiciach. Z Košíc potom odletel späť do Bratislavy. ( TK KBS, acu, ml; pz ) 20221118048   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]