[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež prijal ukrajinských biskupov, chystajú sa na prvé vojnové Vianoce
P:3, 18. 11. 2022 09:35, ZAH

Vatikán 18. novembra (RV) „Ďakujem pápežovi za materiálnu a duchovnú blízkosť, ktorú naďalej prejavuje ukrajinskému ľudu zranenému vojnou.“ Aj týmito slovami hovoril pre vatikánske médiá Mons. Mieczysław Mokrzycki, arcibiskup latinskej arcidiecézy Ľvov, ktorého vo štvrtok 17. novembra prijal Svätý Otec vo Vatikáne spolu s Mons. Janom Sobiłom, pomocným biskupom Charkova-Záporožia.

Po audiencii u pápeža Františka navštívil Mons. Mieczysław Mokrzycki Vatikánsky rozhlas. V rozhovore s talianským redaktorom Giancarlom La Vellom sa podelil o dojmy zo stretnutia so Svätým Otcom a porozprával o bolesti a ťažkostiach ľudí na Ukrajine už takmer deväť mesiacov od začiatku konfliktu s Ruskom.

- Vaša Excelencia, bola to dôležitá chvíľa podeliť sa s pápežom s tou bolesťou, osobnou, ale aj celého ukrajinského obyvateľstva, ktoré sa už takmer deväť mesiacov ocitá vo vojne...

Áno, bolo to moje prvé stretnutie s pápežom počas vojny a chcem predovšetkým poďakovať Svätému Otcovi za jeho duchovnú blízkosť, za jeho každodenné modlitby a za mnohé zásahy pre Ukrajinu, za jeho slová proti vojne, za jeho výzvy celému svetu, aby sa modlil a bol solidárny. Ďakujem mu zvlášť aj za materiálnu pomoc, v ktorej nikdy nepoľavil, prostredníctvom štyroch ciest almužníka kardinála Konrada Krajewského, tiež cez sekretára pre vzťahy so štátmi, arcibiskupa Richarda Gallaghera a cez nuncia. Svätý Otec má veľmi blízko k biskupom, ku kňazom. Povedal nám, že nás stále nosí vo svojom srdci, že mu je ľúto, že vojna stále nemá konca, a že sa vždy snaží celému svetu pripomínať, aby čím skôr prišiel mier. Vyjadril tiež túžbu prísť do Kyjeva, ale aj do Moskvy, pretože Svätý Otec nás nechce oddeľovať, ale chce, aby tieto dve krajiny mali priateľské vzťahy.

- Excelencia, pomôžte nám pochopiť súčasnú situáciu na Ukrajine. Priebežné správy hovoria o znovuzískavaní napadnutých území, ale aký sú podmienky civilistov?

Je to veľmi smutná situácia, pretože všetci sú zapojení do vojny, ktorá spôsobuje toľko ničenia, toľko bolesti. Mnohí, z radov vojakov i civilistov, prichádzajú či prídu o život, mnohí ďalší zostávajú invalidmi. Toľkí sú bez strechy nad hlavou, pretože ich domovy boli zničené. Našťastie o jedlo v súčasnosti nie je núdza. Situácia s potravinami je veľmi zložitá tam, kde sú bombardovania a zúri konflikt, ale vďaka pomoci celej Európy a tiež iných krajín sa nám darí dopraviť potraviny tam, kde sú potrebné. Sme veľmi vďační za túto solidaritu.

- Ako miestna cirkev reaguje na potreby ľudí, zvlášť vo vojnových oblastiach?

Katolícka cirkev vždy pôsobí dvoma spôsobmi: ohlasovaním evanjelia, ale tiež dobročinnosťou. Žasnem nad našimi kňazmi na Ukrajine, ktorí sa hrdinsky angažujú, nikto sa nešetrí, pracujú vo dne v noci. Dávajú dohromady mnoho dobrovoľníkov, aby pomáhali tým, ktorí to potrebujú. V našich pastoračných centrách a diecézach prijímame mnohých utečencov, ktorí utiekli, aby zachránili životy najmä svojich blízkych, detí. A sme blízko aj starým a chorým ľuďom.

- Je to teda dôležitá činnosť, zvlášť vzhľadom na blížiace sa zimné obdobie s mrazmi. Ako sa na to pripravujete?

Modlíme sa, aby táto zima nebola taká studená, a vďaka Bohu, zatiaľ to nie je kritické. Len niekoľko regiónov je bez elektriny, ale vďaka rôznym inštitúciám, ako je Charita, sme mohli nakúpiť vykurovacie kachle, generátory na výrobu elektriny a dúfame, že s týmto budeme schopní vydržať zimu, ktorá prichádza.

- Čakajú vás prvé vojnové Vianoce...

Áno, Veľkú noc sme už prežili počas tejto vojny a veľmi nás bolelo, že toľko ľudí nemohlo sláviť Zmŕtvychvstanie Pána, mnohí ho slávili aj napriek všetkému, uprostred ruín a zničených území.

- Je pre vás práca, ktorú robí Vatikánsky rozhlas - Vatican News, dôležitá?

Áno, predovšetkým preto, že vyzýva ľudí, aby sa modlili za mier a boli blízkymi, aby nedošlo k odlúčeniu medzi týmito dvoma veľkými krajinami: Ukrajinou a Ruskom.( TK KBS, RV mh, jb, ml; pz ) 20221118033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]