Vatikán 16. novembra (RV) Prefekt Dikastéria pre službu integrálnemu ľudskému rozvoja Michael F. Czerny v liste pripomína pamiatku spolubratov zavraždených 16. novembra 1989 na Stredoamerickej univerzite Spoločnosti Ježišovej v San Salvadore. „Ich život a smrť sú inšpiráciou pre naše poslanie,“ uviedol.
Uplynulo 33 rokov od noci 16. novembra 1989, keď komando salvádorských ozbrojených síl vytiahlo z postelí šesť jezuitov a zastrelilo ich na pôde UCA, Stredoamerickej univerzity Spoločnosti Ježišovej v San Salvadore. V týchto rokoch prebiehala v krajine krvavá občianska vojna (1979-1992) medzi pravicovou vojenskou vládou a revolučnou skupinou Front národného oslobodenia (FMLN) Farabunda Martiho. Rektor univerzity otec Ignacio Ellacuría, filozof a teológ Ignacio Martín-Baró, Segundo Montes, Amando López, Joaquín López y López a Juan Ramón Moreno Pardo boli nadšenými stúpencami FMLN, a preto sa stali obeťami brutálneho útoku, pri ktorom boli zavraždené aj kuchárka a hospodárka Elba Ramosová a jej 16-ročná dcéra Celina.
Dlhodobé vyšetrovanie
Krviprelievanie vtedy šokovalo medzinárodnú verejnosť, ale vyšetrovanie nikdy neviedlo k odhaleniu pravdy. Prípad bol odložený v roku 2000. O dvadsať rokov neskôr Spojené štáty uvalili sankcie na 13 vojenských dôstojníkov, ktorí sú stále v službe, a bývalých príslušníkov armády, salvádorských exulantov, považovaných za zodpovedných za túto "popravu bez súdu".
Kardinálsky pamätník
Teraz, viac ako tri desaťročia po ich smrti, kardinál Michael Czerny, prefekt Dikastéria pre službu integrálnemu ľudskému rozvoju, spomína na tých, ktorých nazýva "mučeníkmi", v liste v španielčine uverejnenom v deň spomienkových osláv v Salvadore. Jezuitský kardinál pripomína vraždu svojich spolubratov a zaraďuje ju do dlhého radu krviprelievania, ktoré dnes vrcholí v situácii, ktorú pápež označil za "tretiu svetovú vojnu".
Výzva na obnovu
„Keď sa pozrieme po svete, existuje nejaký kontinent alebo región, kde toto významné výročie, ktoré si dnes pripomíname, prebieha v skutočnom mieri a pokoji? Alebo je to skôr čas mnohých výziev a nepokojov?“ Czerny sa pýta. Scenár je dramatický, ale perspektíva je napriek tomu plná nádeje: „Napriek prejavom násilia v rôznych častiach sveta a krehkosti mieru nás náš Pán pozýva k obnove prostredníctvom synodálnej cesty,“ hovorí kardinál. Podľa kardinála "zobudiť sa, vstať a ísť" znamená "autentický život Cirkvi v pokornej ceste a radostnej službe, inšpirovaný našimi umučenými bratmi a sestrami".
"Stelesňovali Radu"
Kardinál Czerny píše, že títo mučeníci stelesňovali aj Druhý vatikánsky koncil, ktorého 60. výročie začiatku si Cirkev pripomenula 11. októbra. „V našom úsilí uviesť do praxe víziu a poslanie koncilu, organizovať a inštitucionalizovať ho, môžeme s veľkou cťou povedať, že naši spolubratia sú určite mučeníkmi daru, ktorým bol Druhý vatikánsky koncil. Svojím životom a smrťou stelesnili koncil a 32. generálnu kongregáciu vo veľkej evanjelizačnej, vzdelávacej a sociálnej iniciatíve, ktorou bola Stredoamerická univerzita Josého Simeóna Cañasa,“ napísal kardinál vo svojom liste.
Poslanie dikastéria
Czerny tiež potvrdzuje, že samotné poslanie Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj - fráza prevzatá z dokumentu Pavla VI. Populorum progressio - ktorý nedávno obnovil svoje zloženie, je naďalej inšpirovaný "životom" a "službou" jezuitov UCA. Píše, že sú konkrétnym príkladom slov, ktoré sa nachádzajú v záverečnom dokumente 34. Generálnej kongregácie Spoločnosti Ježišovej z roku 1995: „Muži, ktorí žili ticho a neznámo, muži, ktorí boli uznávanými učencami, kazateľmi a učiteľmi; muži, ktorí obetovali svoj život za evanjelium, za Cirkev a za chudobných; muži, ktorí žili jednoducho a verne vo svete, ktorý nikdy nepochopil ich chudobu, čistotu a poslušnosť; muži, ktorí priviedli Spoločnosť do tohto historického okamihu.“