[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V madridskej katedrále Almudena otvorili kaplnku sv. Jána Pavla II.
P:3, 16. 11. 2022 11:12, ZAH

Madrid 16. novembra (RV) V rámci osláv 40. výročia prvej apoštolskej cesty Jána Pavla II. do Španielska bola v madridskej katedrále Almudena otvorená kaplnka venovaná poľskému pápežovi. Slávnostnej svätej omši predsedal kardinál Carlos Osoro a zúčastnili sa na nej okrem iných aj minister Piotr Wawrzyk, veľvyslankyňa Anna Sroka a veľký počet Poliakov.

Kardinál Carlos Osoro vo svojej homílii pripomenul, že Ján Pavol II. posvätil madridskú katedrálu v roku 1993. „V novej kaplnke sa budeme môcť modliť, spovedať a zažiť stretnutie s človekom, ktorý miloval všetkých ľudí bez ohľadu na následky, bránil ich, bránil dôstojnosť ľudskej bytosti. Je to človek, ktorý pochádza z vašej krajiny, drahí poľskí bratia. Stal sa prorokom vo svete a učil nás, ako milovať podľa miery Božej lásky.... Ján Pavol II. sa snažil všade ukazovať a rozdávať Božiu lásku. Láska vždy víťazí,“ zdôraznil kardinál Osoro. Poľskému ľudu zaželal všetko dobré pri príležitosti 104. výročia nezávislosti.

Nová kaplnka zdôrazňuje najdôležitejšie aspekty života a spirituality Jána Pavla II. Má pútnický a kajúci charakter. Na jednej strane je pripomienkou mnohých pápežových ciest, na druhej strane si každý "pútnik" môže v kaplnke pozrieť fotografie z dôležitých stretnutí Jána Pavla II., posedieť si na lavičke pripomínajúcej loďku, ktorá je symbolom Cirkvi vedenej Kristovým svetlom, vyznávať a s novou silou hlásať jeho evanjelium. Cyprusové drevo, z ktorého bola kaplnka postavená, pripomína lásku poľského pápeža k prírode.

Pri príležitosti otvorenia kaplnky pripravil Poľský kultúrny inštitút v Madride výstavu s názvom "Pápež dialógu" a koncert s názvom "Unum cor et anima una", na ktorom sa zúčastnili obyvatelia Madridu a okolia. Katedrálu rozozvučali diela Wojciecha Kilara a Romualda Twardowského. Ako poctu Jánovi Pavlovi II. predniesol profesor Twardowski áriu pre violončelo, ktorá zaznela po prvýkrát v madridskej katedrále. Almudena je prvou katedrálou na svete, ktorá sa môže pochváliť kaplnkou Jána Pavla II.( TK KBS, RV, ml; pz ) 20221116023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]