[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 22. 03. 2023   Meniny má Beňadik      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rimania si budú môcť pozrieť pozostatky prvého farského kostola v Ríme
P:3, 16. 11. 2022 11:01, ZAHFoto: Vatican Media


Rím 16. novembra (RV) Rimania si čoskoro budú môcť pozrieť pozostatky prvého farského kostola vo Večnom meste. Sú ukryté pod Bazilikou svätého Marka na Benátskom námestí. Bol to chrám postavený na príkaz cisára Konštantína na mieste, kde podľa prvých svedectiev svätý Peter a jeho tajomník svätý Marek hlásali Evanjelium. Na počesť tohto miesta cisár súhlasil, aby nový chrám zužoval dôležitú rímsku ulicu.

Pozostatky niekdajšieho kostola svätého Marka boli objavené vďaka archeologickým vykopávkam, ktoré sa uskutočnili niekoľkokrát od polovice minulého storočia. V tomto roku boli vykonané práce na sprístupnení lokality turistom. Tie už boli dokončené, čaká sa len na súhlas ochranárov, povedal páter Renzo Giuliano, farár Baziliky svätého Marka.

„Svätý Marek žil práve tu. Tu bolo napísané aj Evanjelium založené na katechéze svätého Petra. Potvrdzujú to svedectvá laikov i prvých cirkevných otcov, ktorí tvrdia, že Marek žil v Ríme na úpätí Kapitolu. A skutočne, neďaleko sa nachádzajú pozostatky rímskeho domu, kde sa prví kresťania schádzali na modlitby.

O dôležitosti tohto miesta svedčí aj samotný fakt, že cisár Konštantín poveril pápeža Marka, aby postavil túto veľkú baziliku na mieste, kde sa predtým nachádzalo oratórium svätého Marka.

Tento chrám je dôležitý tým, že nie je postavený podľa vzoru už existujúcich bazilík svätého Petra alebo svätého Jána Lateránskeho, ale môžeme povedať, že je to prvá bazilika, ktorá slúžila ako farský kostol. Svedčí o tom aj tu objavená krstiteľnica. Bol to prejav pastoračného záujmu o veriacich, ktorí žili v tejto husto obývanej oblasti Ríma.

Tu, na okraji centra alebo na forách, žili najmä pohania a Židia, spolu asi 45 000 ľudí. Vykopávky ukázali, že apsida kostola vychádza na dôležitú rímsku ulicu Via Lata a takmer úplne ju zužuje. Odkrytá bola aj značná mramorová podlaha, ktorá dokazuje, že cisár tomuto chrámu venoval cenné dary,“ dodáva.( TK KBS, RV, ml; pz ) 20221116022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]