Na COP27 v Egypte sa už Svätá stolica zúčastňuje ako zmluvný štát P:3, 15. 11. 2022 10:11, ZAH
Egypt 15. novembra (RV) Na vrcholovej konferencii o klíme, ktorá prebieha 6. do 18. novembra v egyptskom Šarm aš-Šajchu, sa zúčastňuje Svätá stolica po prvý raz už ako plný člen Rámcového dohovoru o zmene klímy, ako aj Parížskej dohody. Kardinál Parolin ako vedúci delegácie potvrdil záväzok Svätej stolice výchovou a vzdelávaním vštepovať životný štýl a zásady integrálnej ekológie a dodržať redukciu emisií v samotnom Vatikáne.
Vatikánsku delegáciu pri otvorení podujatia viedol kardinál Pietro Parolin. Vo svojom vystúpení citoval výzvu pápeža Františka, vyslovenú 3. novembra v Bahrajne pri stretnutí s verejnými predstaviteľmi a diplomatickým zborom: „Robme konkrétne a prezieravé rozhodnutia s ohľadom na mladé generácie, skôr než bude neskoro a ich budúcnosť bude ohrozená!“
Kardinál Parolin pripomenul aj dva záväzky Svätej stolice ako zmluvného štátu Rámcového dohovoru aj Parížskej dohody: „Po prvé, Vatikánsky mestský štát sa zaväzuje znížiť čisté emisie na nulu do roku 2050, a to zintenzívnením svojho úsilia o zlepšenie environmentálneho manažmentu, pričom toto úsilie už trvá niekoľko rokov.
Po druhé, Svätá stolica sa venuje podpore výchovy a vzdelávania v oblasti integrálnej ekológie. Politické, technické a prevádzkové opatrenia totiž nestačia, musia byť spojené s výchovným prístupom, ktorý podporuje nové životné štýly a zároveň podporuje obnovený model rozvoja a udržateľnosti založený na starostlivosti, bratstve a spolupráci ľudstva a na posilnení «zmluvy medzi človekom a životným prostredím».“
V Šarm aš-Šajchu sa kardinál Parolin zapojil s príspevkami aj do okrúhlych stolov o potravinovej bezpečnosti a vodnej bezpečnosti.
Pápež František o význame konferencie COP27 opätovne hovoril v nedeľu 13. novembra, tentoraz v kontexte prebiehajúceho sedemročného obdobia tzv. „Akčnej platformy Laudato si’“. Po poludňajšej modlitbe Anjel Pána sa vyjadril týmito slovami: „Zajtra si pripomíname prvé výročie vydania Akčnej platformy Laudato si', ktorá podporuje ekologickú konverziu a životný štýl v súlade s ňou.
Chcel by som poďakovať všetkým, ktorí sa k tejto iniciatíve pripojili: je ich približne šesťtisíc. Sú medzi nimi jednotlivci, rodiny, združenia, podniky, náboženské, kultúrne a zdravotnícke inštitúcie. Je to vynikajúci začiatok sedemročnej cesty, ktorej cieľom je odpovedať na volanie zeme a na volanie chudobných. Povzbudzujem k tejto misii, ktorá má zásadný význam pre budúcnosť ľudstva, aby v každom z nás vzbudila konkrétny záväzok starať sa o stvorenie.
V tejto súvislosti by som rád pripomenul samit o klíme COP27, ktorý sa koná v Egypte. Dúfam, že v nadväznosti na Parížsku dohodu sa s odvahou a odhodlaním dosiahne pokrok.“