[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšla najnovšia správa o nábožensky motivovanom násilí za posledný rok
P:3, 14. 11. 2022 15:10, ZAH

Praha 14. novembra (TK KBS) Podľa dnes zverejnenej výročnej správy rakúskej organizácie OIDAC bolo v roku 2021 zdokumentovaných viac ako 500 prípadov zločinov z nenávisti voči kresťanom a kresťanským inštitúciám v 19 európskych krajinách. Podľa správy boli v Európe od januára do decembra minulého roka zavraždení štyria kresťania a došlo k 14 fyzickým útokom. „Vzhľadom na všeobecné nedostatočné nahlasovanie trestných činov z nenávisti však možno predpokladať, že ich skutočný počet je oveľa vyšší,“ uvádza sa tiež v správe.

Najviac prípadov bolo zaznamenaných vo Francúzsku a Nemecku, ktoré však patria medzi najľudnatejšie európske krajiny s veľmi rôznorodým etnickým a náboženským zložením.

Okrem trestných činov z nenávisti, ako sú vandalizmus, krádeže alebo podpaľačstvo, zaznamenalo Observatory On Intolerance And Discrimination Against Christians In Europa (OIDAC) aj alarmujúci počet negatívnych stereotypov, ospravedlnení násilia alebo priamych urážok kresťanov alebo kresťanských vierovyznaní zo strany verejných činiteľov vrátane politikov alebo novinárov. OIDAC konštatuje najmä „znepokojujúci trend, keď sa zdá, že spoločnosť je ľahostajná voči hanlivým výrokom a skresleným obrazom kresťanov, najmä v porovnaní s inými náboženskými skupinami alebo skupinami s inou identitou“.

OIDAC varuje, že „rastúca sekulárna netolerancia“ má negatívny vplyv na náboženskú slobodu kresťanov. Jedným z hlavných prejavov netolerancie je, že samotní kresťania následne uplatňujú "autocenzúru" vo verejnej i súkromnej sfére, v médiách alebo na pracovisku. Cieľom organizácie je „analyzovať zdroje netolerancie a diskriminácie voči kresťanom a identifikovať príčiny netolerancie v našej spoločnosti“, vysvetlila Madeleine Enzlbergerová, výkonná riaditeľka OIDAC Europe. Správa sa preto okrem iného zaoberá diskrimináciou v podobe problematických právnych predpisov na vnútroštátnej alebo medzinárodnej úrovni alebo nedostatočnou kompetenciou orgánov pri riešení prípadov týkajúcich sa náboženstva a náboženskej slobody.

„Tolerancia a rešpekt by mali platiť rovnako pre všetky skupiny v spoločnosti, ktoré by mali byť rovnako chránené. Preto zdôrazňujeme význam náboženskej slobody nielen pre kresťanov na celom svete, ale aj pre neveriacich,“ dodala pani Enzlbergerová. Celá správa (v angličtine) je k dispozícii TU.

Zdroje: Kathpress, zpravy.cirkev.cz, intoleranceagainstchristians.eu( TK KBS, kath, zpr, ml; pz ) 20221114044   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]