[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápežská akadémia pre život ocenila paliatívnu starostlivosť Talianska
P:3, 14. 11. 2022 13:22, ZAH

Rím 14. novembra (RV) „Paliatívna starostlivosť patrí do kultúrneho rozmeru, ktorý znamená sprevádzanie a starostlivosť o utrpenie chorého na medicínskej a duchovnej úrovni.“ Aj týmito slovami pripomenul predseda Pápežskej akadémie pre život Mons. Vincenzo Paglia taliansky Národný deň paliatívnej starostlivosti, ktorý sa slávi 11. novembra, v deň liturgickej spomienky svätého Martina z Tours.

V tejto súvislosti ďalej arcibiskup Paglia v komuniké Pápežskej akadémie pre život vyjadril ocenenie Taliansku: „Taliansko pochopilo význam paliatívnej starostlivosti a v súčasnosti existuje zákon 38/2010 o paliatívnej starostlivosti a liečbe bolesti. Po jednom roku sa paliatívna starostlivosť stala súčasťou univerzitnej výučby na lekárskej fakulte.“

Pápežská akadémia pre život má osobitný projekt zameraný na šírenie a propagáciu paliatívnej starostlivosti vo svete. Vznikol v roku 2017 a priniesol okrem niekoľko medzinárodných konferencií aj vydanie tzv. „Bielej knihy“. V tejto línii dňa 28. októbra 2019 vo Vatikáne vo Vile Pia IV. podpísali tri abrahámovske náboženstvá spoločný dokument o otázkach konca života a šírenia paliatívnej starostlivosti.

Ako ďalej uviedol Mons. Paglia, „paliatívna starostlivosť predstavuje priestor pre obranu života a ľudskej bytosti, odmietanie nerozumnej terapeutickej úpornosti a úchyliek v podobe foriem eutanázie.

Paliatívna starostlivosť nám umožňuje prekonať osamelosť chorých, ich neschopnosť hovoriť i mlčanie našej spoločnosti ohľadom posledných fáz existencie. Ľudská smrť je pre nás veriacich veľkým priestorom k otvoreniu sa k plnosti života, ktoré nás čaká na základe Ježišovho prísľubu“.

Perinatálna a pediatrická paliatívna starostlivosť

Ďalšie kroky projektu Pápežskej akadémie pre život predstavil jej kancelár Mons. Renzo Pegoraro:

„Projekt pokračuje 1. decembra webinárom venovaným téme „Perinatálna paliatívna starostlivosť“. V popoludňajších hodinách 1. decembra budú zúčastnení niektorí z najvýznamnejších medzinárodných odborníkov, aby zhodnotili hraničnú tému, ponúkli druhy paliatívnej starostlivosti a dobrého sprevádzania pri pôrode v prípade veľmi vážnych ochorení, ktoré sú často nezlučiteľné so životom.

Takto sa ponúkne aj podpora a cenná pomoc rodičom pri akceptovaní stavu ťažkého postihnutia nenarodeného dieťaťa a pri poskytovaní dobrej starostlivosti, pričom sa eliminujú formy úpornej liečby alebo sklzy k eutanázii. To všetko bude rozšírené o širšiu perspektívu pediatrickej paliatívnej starostlivosti, ktorá venuje osobitnú pozornosť utrpeniu maloletých a psychologickej a duchovnej pomoci rodičom, ktorí sa ocitli v takejto ťažkej situácii.“

Svoje komuniké uzatvára Pápežská akadémia pre život citovaním slov pápeža Františka na jej plenárnom zhromaždení v roku 2015:

„Povzbudzujem odborníkov a študentov, aby sa špecializovali na tento druh starostlivosti, ktorá nemá menšiu hodnotu za to, že „nezachráni život“. Paliatívna starostlivosť dosahuje niečo rovnako dôležité: doceňuje človeka. (...). Práve táto schopnosť slúžiť životu a dôstojnosti chorého človeka, aj keď je v starobe, je meradlom skutočného pokroku medicíny a celej spoločnosti“.( TK KBS, RV mh, jb, ml; pz ) 20221114037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]