Praha 14. novembra (TK KBS) Pri príležitosti vzniku Pražskej diecézy sa v Prahe v dňoch 9. až 11. novembra 2022 uskutočnila medzinárodná historická vedecká konferencia pod názvom: „Tisíc a päťdesiat rokov pražského biskupstva“.
Úvodné slávnostné zasadnutie konferencie sa začalo v priestoroch veľkej auly Univerzity Karlovej v Prahe za účasti Apoštolského nuncia v Českej republike Tadeáša Okolu, pražského arcibiskupa Jána Graubnera, kardinála Dominika Duku, biskupov Českých a Moravských cirkevných provincií, rektorky Univerzity Karlovej Mileny Králičkovej, predsedníčky Akadémie vied ČR Evy Zažímalovej, senátorky Jitky Seitlovej a tiež rektorov, dekanov európskych univerzít, magnificencií, spektabilít, honorabilít pozvaných z rôznych krajín.
Rektorka Karlovej univerzity Milena Králičková sa na úvod prihovorila prítomným týmito slovami: „Atmosféra našej najväčšej a najstaršej vysokej školy, Karlovej univerzity, je zaiste spojenou nádobou s celospoločenskou klímou. Aj naši dnešní študenti budú pravdepodobne o dvadsať rokov riadiť našu krajinu z najrozmanitejších pozícií. K tejto dobrej atmosfére určite nepochybne prispieva aj vzájomná spolupráca. Pražské biskupstvo a arcibiskupstvo hralo a stále hrá významnú úlohu nielen ako cirkevná inštitúcia. No zároveň platí vo všeobecnej rovine, že táto inštitúcia je významnou autoritou našej štátnosti, kultúry a neodmysliteľne patrí k významným strážcom humanistických tradícií štátu,“ dodala rektorka UK.
Ďalšie odborné zasadnutia už prebiehali v priestoroch Akadémie vied Českej republiky na Narodní tříde, kde vystúpili miestni a zahraniční odborní garanti zo svojimi príspevkami.
Nemecký profesor Christian Lübke, sa zameral na vývoj misijných biskupstiev medzi Polabskými Slovanmi. Profesor Matthias Hardt priblížil Kristianizáciu strednej Európy a biskupstva v Magdeburgu, Regensburgu, Merseburgu a Pasove. Maďarský profesor Gábor Klaniczay vysvetlil erigovanie uhorských biskupských sídiel. Ďalším prednášajúcim bol poľský profesor Jozef Dobosz, ktorý poslucháčom objasnil počiatky kresťanstva v jeho rodnej krajine.
Docentka Jitka Komendová poukázala na vývoj a počiatky cirkvi v Kyjevskej Rusi. Ďalšie príspevky patrili renomovaným odborníkom z radov cirkevných a všeobecných dejín, zástupcom archeologických vied, archívnictva, teologických a filozofických fakúlt univerzít a Akadémie vied skúmajúcich dejinné udalosti počiatkov utvárania starobylého pražského biskupstva v geografickom strede vtedajšieho európskeho kontinentu.
Hlavnými organizátormi odborného medzinárodného sympózia bolo Pražské arcibiskupstvo, Univerzita Karlova a Akadémia vied Českej republiky. Jedným z autorov myšlienky zorganizovať toto medzinárodné podujatie, bol práve emeritný pražský arcibiskup, Dominik kardinál Duka. Dobrý zmysluplný zámer sa podaril a padol na úrodnú pôdu všetkých zainteresovaných osôb a inštitúcií v rámci osláv 1050. výročia vzniku pražskej arcidiecézy, ktorá budúci rok v apríli 2023 oslávi významné jubileum svojho založenia.
TK KBS informoval Radoslav Babjarčík