[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svetový deň chudobných si symbolicky opäť pripomenuli i na Slovensku
P:3, 14. 11. 2022 10:20, DOM

Bratislava 14. novembra (TK KBS) Šiesty Svetový deň chudobných, ktorý sme oslávili v nedeľu 13. novembra, si symbolicky pripomenuli aj na Slovensku. Svätú omšu s pohostením pripravili v Bratislave. V Nitre povzbudili chudobných biskupi.

„Bezprostredne naproti chudobným sú veľké slová zbytočné, je potrebné si vyhrnúť rukávy a uviesť svoju vieru do praxe priamou angažovanosťou, ktorú nemožno na nikoho delegovať.“ Toto sú slová z posolstva pápeža Františka, ktoré vyslovil pri príležitosti šiesteho Svetového dňa chudobných. Apeloval na povinnosť starostlivosti o chudobných, z ktorej nie je vyňatý nik z nás.

Na blízku chudobným v Bratislave

Komunita Sant´Egidio sa i tento rok zapojila do výzvy pápeža Františka a oslávila tento deň spolu s chudobnými. Členovia komunity strávili nedeľné popoludnie v prítomnosti ľudí bez domova, ktorým už štrnásť rokov slúžia v uliciach Bratislavy. Po slávnostnej svätej omši v Kostole povýšenia sv. Kríža v Petržalke bolo pre chudobných pripravené pohostenie a bohatý kultúrny program. Teplým čajom, koláčmi, no najmä svojou prítomnosťou a úprimným záujmom, chceli dobrovoľníci z komunity priniesť trošku ľudského tepla svojim priateľom z ulice.

Bratislava, chudobni, Egidio

Svätú omšu celebroval verbista Tomáš Gerboc. Pomohol si v nej príbehom najväčšieho boháča, ktorého mal možnosť v živote stretnúť. Bol ním muž vo väznici, ktorého spoznal počas svojej služby väzenského kaplána. Väzeň, ktorý bol odsúdený na viac ako pätnásť rokov vo väzenskej cele, dokázal v čase tejto vonkajšej neslobody odhaliť tú vnútornú. Tým, že si uvedomil všetko zlo, ktoré páchal a zaslepenosť pýchou, ktorá mu bránila vidieť sa v pravde, sa rozhodol od základu zmeniť svoj život a začať odznova. Takto, ako verbista zdôraznil, môžeme byť bohatí úplne všetci.

Skutočné bohatstvo totiž nespočíva v množstve nahromadeného majetku ale v plnosti nášho srdca. Na záver omše ešte poďakoval komunite Sant´Egidio za pravidelnosť a vernosť v službe chudobným počas celého roka, ktorá je ako pripomenul je ešte silnejším gestom priateľstva a lásky s tými najbiednejšími, ako jedno veľké podujatie.

Tak ako v Bratislave, si členovia komunity Sant´Egidio pripomenuli deň chudobných i v iných mestách po Slovensku. Posolstvo pápeža Františka o vychádzaní k núdznym a otváraní srdca pre ich potreby tak našlo svoju odozvu i v krajine, ktorú pápež v septembri sám navštívil. František pri príležitosti tohto dňa zároveň vyzval všetky farnosti a spoločenstvá, aby sa do tejto iniciatívy zapojili a oslávili tento deň nejakým konkrétnym skutkom lásky voči biednym. Aby tak, ako pápež v tohtoročnom posolstve vyslovil, „sa tento deň stal činiteľom milosti a príležitosťou k osobnému a spoločnému spytovaniu svedomia a kladeniu si otázky, či je chudoba Krista našou vernou spoločníčkou v živote“.

TK KBS informovala Mária Kostyálová

Nielen na Svetový deň chudoby

Nitrianska diecéza prostredníctvom svojej Diecéznej charity dlhodobo venuje pozornosť chudobným, aj tým, ktorí sú bez domova. Svedčia o tom aktivity charity na celom území diecézy, či už tej Diecéznej alebo farských charít v jednotlivých farnostiach. Sociálne šatníky, zbierky šatstva, hračiek, školských pomôcok, potravín a mnoho iného, čo pomáha zmierniť ťaživú situáciu sociálne odkázaných ľudí.

Nitra, Judak, Svetovy den chudobnych

Pri príležitosti 6. Svetového dňa chudobných na 33. nedeľu preto ešte v sobotu večer aj nitriansky biskup Mons. Viliam Judák navštívil Azylový dom sv. Rafaela v Nitre, kde ľuďom bez domova, ako klientom nízkoprahovej nocľahárne priniesol jedlo a povzbudzujúce slová. V nedeľu na obed si s nimi zase za jeden stôl zasadol aj pomocný nitriansky biskup Mons. Peter Beňo.

Nitra, biskup Beno, Svetovy den chudobnych

V prítomnosti riaditeľa Diecéznej charity Juraja Baráta a dobrovoľníkov nitrianskeho centra Maltézskej pomoci Slovensko im taktiež venoval povzbudzujúce slová svedčiace o blízkosti Cirkvi pri nich a ich neľahkých osudoch. Slávnostný obed zabezpečený prostredníctvom firmy BerCash a Reštaurácie ARTIN z Nitry, ktorý im následne servírovali dobrovoľníci, bol symbolickým prejavom tohto záujmu a blízkosti.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, mko, tu, ml; pz ) 20221114021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]