[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave opäť predstavia príbehy ľudí, ktorí nám prinavrátili slobodu
P:3, 14. 11. 2022 09:39, DOM

Bratislava 14. novembra (TK KBS) V stredu 16. novembra sa v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca uskutoční XIV. ročník študentskej konferencie Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom. Sedemnásť tímov zo Slovenska a dva tímy zo Slovinska predstavia príbehy ľudí, ktorí nám prinavrátili slobodu. Zaznejú aj dva príbehy z Ukrajiny.

„Tento ročník je prvým ročníkom, keď nikto nemá záštitu nad našim podujatím. Takto sme chceli vyjadriť solidaritu s obeťami tragických udalostí zvlášť z radov študentov v nedávnych dňoch,“ uviedla koordinátorka podujatia študentka Diana Godžaková, študentka Univerzity Komenského v Bratislave. V minulosti mali záštitu nad podujatím prezident, premiérka SR a hlavne bývalí politickí väzni, ktorým takto občianske združenie Nenápadní hrdinovia vzdalo hold za ich odvahu a statočnosť.

Program konferencie sa začne pre študentov 15. novembra diskusiou v Centre Salvator na tému Sloboda a nesloboda s aktivistkou Teréziou Lenczovou a bývalým rektorom Trnavskej univerzity Marekom Šmidom. Študentská konferencia sa uskutoční v predvečer pamätného dňa SR - Dňa boja za slobodu a demokraciu, a to 16. novembra od 8:30 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave.

V prípade záujmu o účasť na podujatí (napr. aj menších školských skupín) je potrebné si zarezervovať miesto prostredníctvom emailu: info@november89.eu do 14. novembra 2022.

Samotná konferencia bude prenášaná aj naživo na YouTube kanály OZ Nenápadní hrdinovia. O 14.30 hod. si študenti uctia pamiatku obetí komunistického režimu pri Justičnom paláci a počas dňa, ako aj 17. novembra ich čaká niekoľko stretnutí s osobnosťami a kultúrny program.

Projekt Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom je najstarším projektom v krajinách V4, ktorý má za cieľ mladým ľuďom sprostredkovať stretnutie s generáciou bývalých politických väzňov a inak prenasledovaných komunistickým režimom. Realizuje ho OZ Nenápadní hrdinovia a Konfederácia politických väzňov Slovenska. Stálym partnerom projektu je Nadácia Konráda Adenauera, VŠZaSP sv. Alžbety. Tento rok projekt podporilo Ministerstvo spravodlivosti SR.

Združenie Nenápadní hrdinovia aktívne buduje tému pamäte a úcty k ľuďom  prenasledovaným. „V tomto roku množstvo našich aktivít smerovalo aj k pomoci ľuďom z Ukrajiny na Slovensku,“ uviedol autor a gestor projektu historik, pedagóg a publicista František Neupauer. Jednou z posledných aktivít združenia sa uskutočnila v Limbachu, kde Ľubomír Feldek predstavil svoju novú knihu Leť, vietor, na Ukrajinu. Čoskoro sa vo verejnom priestore objaví výstava – komix s názvom: Nenápadní hrdinovia mapujúca príbeh Silva Krčméryho a Vladimíra Jukla.

Viac informácií o ďalších projektoch je na stránke www.november89.eu.

TK KBS informoval: Ladislav Hollý( TK KBS, lho, ml; pz ) 20221114018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]