[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 22. 06. 2024   Meniny má Paulína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Košiciach pripravili arcidiecézne stretnutie chrámových hudobníkov
P:3, 14. 11. 2022 09:23, DOM

Košice 14. novembra (TK KBS) V sobotu 12. novembra sa v priestoroch Teologickej fakulty Katolíckej univerzity v Košiciach stretli chrámoví hudobníci Košickej arcidiecézy. Stretnutie sa skladalo z dvoch častí – teoretickej a praktickej. V programe boli prednášky i nácvik spevok k svätej omši, ktorou stretnutie vyvrcholilo, uviedol Jozef Vaško, predseda Komisie pre cirkevnú hudbu Košickej arcidiecézy.

Stretnutie otvoril košický pomocný biskup a predseda Hudobnej subkomisie Liturgickej komisie KBS Mons. Marek Forgáč. Po modlitbe pozdravil všetkých prítomných, vyjadril radosť nad veľkým počtom prítomných chrámových hudobníkov a pripomenul, že „vznik Komisie pre cirkevnú hudbu je ovocím Synody a sme radi, že ukazuje svoje opodstatnenie“.

Dopoludňajší blok pokračoval tromi prednáškami, ktoré predniesli členovia Komisie pre cirkevnú hudbu. Prvú, s témou „Kritéria výberu vhodných spevov na adventné nedele a sviatky,“ predniesla Katarína Feňová. Vysvetlila zmysel jednotlivých spevov v liturgii svätej omše a oboznámila prítomných s vhodnými spevmi na jednotlivé adventné nedele a sviatky (Krista Kráľa, Nepoškrnené počate Panny Márie).

V závere jej prednášky sa prítomným prihovoril Lukáš Mohler, ktorý účastníkom stretnutia pripomenul základné prvky komunikácie medzi hudobníkmi a kňazmi. Vysvetlil, že hlavným liturgom je kňaz, a hoci hudobníci môžu mať iný názor na základe svojich vedomostí, sú povinní rešpektovať názor kňaza.

Po prednáške nasledovala diskusia k téme. V druhej prednáške, s názvom „JKS včera a dnes,“ sa prihovoril František Beer. V prednáške predstavil okolnosti vzniku a vývoj kancionála, ktorý používame dodnes. Vysvetlil, prečo sa v spevníku nachádza veľké množstvo vianočných a eucharistických piesní a svoju prednášku obohatil o historické nahrávky spevu v našich kostoloch.

Súčasnú interpretačnú rovinu demonštroval na nahrávkach spevu veriacich zo slávností v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. V bohatej diskusii sa hovorilo o vhodných predohrách, potrebe dôkladnej znalosti piesní z JKS a o speve veriacich v našich kostoloch.

Poslednú prednášku, na tému „Žalmové nápevy a ich správne používanie,“ predniesol Jozef Vaško. V prednáške predstavil vývoj spevu žalmov v liturgii od prvotnej Cirkvi až podnes. Súčasťou prednášky bola praktická aplikácia verša žalmu na všetky gregoriánske módy a ich správny prednes. V diskusii sa hovorilo o správnom aplikovaní prízvukov a o správnom a vhodnom prednese žalmov.

Po obede nasledovala praktická časť, v ktorej mohli účastníci prehĺbiť svoje znalosti v liturgickej hre na organe, v speve a v dirigovaní, pod vedením organistu Františka Beera, speváčky Júlie Gurbaľovej a dirigenta Viliama Gurbaľa.

Záver stretnutia patril nácviku spevov k svätej omši, ktorou stretnutie vyvrcholilo. Hudobne ju obohatil zbor vytvorený z účastníkov stretnutia.

V Seminárnom kostole sv. Antona Paduánskeho ju celebroval Mons. Marek Forgáč. Hudobne sa do nej zapojili všetci členovia Komisie pre cirkevnú hudbu: na organe hral František Beer, zbor viedol Viliam Gurbaľ, čítania spievali Jozef Vaško a dp. Lukáš Mohler, žalm spievala Katarína Feňová, evanjelium Michal Bodnár, prosby Dénes Takács.

Biskup Marek Forgáč sa v príhovore zamýšľal nad liturgickými textami 33. nedele. Pripomenul, že „hoci v evanjeliu počujeme veľkú koncentráciu negatívnych javov, úkazov a hrôzy, počujeme aj hlboký rozmer nádeje, že toto všetko musí prísť, ale nie je to koniec.“

Povzbudil prítomných, že „prinášať Boha na tento svet vtedy, keď nám je fajn, keď je všetko dobré, je veľmi jednoduché, je to ľahké. Zjaviť Boha cez svoj život práve vtedy, keď prežívam ťažkosti, krízu a apokalypsu, to je pravé poslanie každého veriaceho človeka, každého kresťana.“

Spomenul tiež slová sv. Terézie: „život je krásny, ale nič by nebolo z tej krásy, keby nemala koniec.“ Ďalej pripomenul: „aj cesta môže byť krásna, ale čo by bolo z tej krásny, keby nemala koniec. Aj spánok môže byť krásny, ale čo by bolo z tej krásy, keby nemal koniec. Aj hudobné dielo môže byť nádherné, ale čo by bolo z tej nádhery, keby to dielo nemalo konca.

Aj kázeň môže byť pekná a poučná, ale čo by bolo z tej krásy, keby nemala koniec. A to všetko platí aj pre náš svet.“

V závere svätej omše sa predseda Komisie pre cirkevnú hudbu Jozef Vaško poďakoval biskupovi za podporu, povzbudenie a osobnú účasť na stretnutí hudobníkov a hudobníkom za to, že prišli na stretnutie a všetci tak mohli prežiť tento deň spoločne.

Biskup Forgáč potom odovzdal pozdravné listy arcibiskupa Mons. Bernarda Bobera cirkevným hudobníkom z celej arcidiecézy, ktorí si v tomto roku pripomínajú 25, 30, 35, 40 a 50 rokov svojej služby organistu alebo dirigenta.

Arcidiecézne stretnutie chrámových hudobníkov pripravila Komisia pre cirkevnú hudbu, ktorú zriadil košický arcibiskup – metropolita Mons. Bernard Bober v septembri 2022, v spolupráci s Teologickou fakultou Katolíckej univerzity, s Kňazským seminárom sv. Karola Boromejského a v spolupráci a s podporou Arcibiskupského úradu v Košiciach.

Zúčastnilo sa na ňom 127 cirkevných hudobníkov z každej oblasti Košickej arcidiecézy. Komisia pre cirkevnú hudbu v súčasnosti pripravuje formačno-vzdelávacie stretnutia pre chrámových hudobníkov v jednotlivých dekanátoch Košickej arcidiecézy, ktoré plánuje spustiť na jar budúceho roku.

Najbližšie stretnutie arcidiecézneho formátu je plánované na november 2023 z dôvodu blízkosti sviatku sv. Cecílie, patrónky cirkevnej hudby a cirkevných hudobníkov. Bližšie informácie o Komisii pre cirkevnú hudbu Košickej arcidiecézy, a jej členoch, je možné nájsť na webovej stránke komisie hudba.abuke.sk.( TK KBS, jva, ml; pz ) 20221114017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]