[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 30. 09. 2023   Meniny má Jarolím      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Posolstvo Svätého Otca Františka na šiesty Svetový deň chudobných
P:3, 13. 11. 2022 08:05, DOM

Bratislava 13. novembra (TK KBS) V dnešnú nedeľu slávime šiesty Svetový deň chudobných. Cirkev ho po prvýkrát v histórii slávila v novembri 2017.

Ide o iniciatívu, ktorú založil pápež František. O vytvorení novej tradície rozhodol v apoštolskom liste Misericordia et misera (č. 21), ktorý vydal na záver Jubilejného roka milosrdenstva. Touto formou pozval celé kresťanské spoločenstvo podať pomocnú ruku chudobným, slabým a tým, ktorých dôstojnosť je pošliapavaná. Patrónom chudobných je rímsky diakon a mučeník sv. Vavrinec.

Pri príležitosti dňa chudobných pápež František napísal posolstvo, ktorého hlavným mottom sú biblické slová: Ježiš Kristus sa stal pre vás chudobným (porov. 2 Kor 8, 9). V plnom znení je na internetovej stránke www.kbs.sk. „Ježiš Kristus „sa stal pre vás chudobným“ (2 Kor 8, 9). Týmito slovami sa apoštol Pavol obracia na prvých kresťanov v Korinte, aby ich povzbudil k úsiliu o solidaritu s núdznymi bratmi. Svetový deň chudobných slávime aj tento rok a má byť opäť zdravou provokáciou, ktorá nám pomôže zamyslieť sa nad naším životným štýlom a nad mnohými súčasnými formami chudoby.

Pred niekoľkými mesiacmi začala búrka pandémie ustupovať a ukázali sa znamenia hospodárskeho oživenia, ktoré by mohlo priniesť úľavu miliónom ľudí, ktorí v dôsledku straty zamestnania upadli do chudoby. Objavil sa tak kúsok modrej oblohy, ktorý sľuboval – bez toho, že by nás zbavil bolesti zo straty našich drahých – že sa konečne budeme môcť vrátiť k bezprostredným medziľudským vzťahom a znovu sa stretávať bez zákazov a obmedzení. A potom sa na obzore objavila nová katastrofa, ktorá mala svetu vnútiť iný scenár.

K regionálnym vojnám, ktoré v posledných rokoch rozsievajú smrť a ničenie, sa teraz pridala vojna na Ukrajine. V tomto prípade je však situácia ešte zložitejšia v dôsledku priameho zásahu „veľmoci“, ktorá má v úmysle presadiť svoju vôľu v rozpore s princípom sebaurčenia národov. Znovu sa odohrávajú scény z našich tragických spomienok a vzájomné vydieranie niekoľkých mocných opäť prehlušuje hlas ľudstva volajúceho po mieri,“ prihovára sa v posolstve Svätý Otec František.

 

POSOLSTVO je možné nájsť TU.( TK KBS, kbs; ml ) 20221113001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]