[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 14. 09. 2024   Meniny má Ľudomil, Ľudomila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vzory svätosti a rozvoj svätorečení od legislatívnej úpravy Jána Pavla II.
P:3, 11. 11. 2022 10:27, ZAH

Rím 11. novembra (RV) O svätosti a jej vzoroch sa hovorí na sympóziu, ktoré od 9. do 11. novembra organizuje Dikastérium pre kauzy svätých a Pápežský výbor pre historické vedy. Príležitosťou je blížiace sa 40. výročie vydania apoštolskej konštitúcie sv. Jána Pavla II. o legislatíve v kauzách svätosti.

Dejiskom trojdňového sympózia s názvom „Vzory svätosti a svätorečenia 40 rokov po apoštolskej konštitúcii Divinus perfectionis Magister“, je Lateránska univerzita v Ríme. Spomínanú konštitúciu promulgoval sv. Ján Pavol II. 25. januára 1983.

Predseda Pápežského výboru pre historické vedy, premonštrátsky páter Bernard Ardura v utorok na tlačovej konferencii pripomenul prvenstvo sv. Jána Pavla II. v počte kanonizovaných a beatifikovaných osôb počas svojho pontifikátu. Ide o viac než 450 svätých a takmer 1300 blahoslavených, čo tvorí viac než polovicu všetkých svätých a blahoslavených od konca 15. storočia.

Prefekt Dikastéria pre kauzy svätých kardinál Marcello Semeraro, ktorý vystúpil na sympóziu v úvodný deň, ponúkol pohľad na svätosť v priebehu dejín Cirkvi i z pohľadu Romana Guardiniho.

Zdôraznil všeobecné povolanie ku svätosti pre každého pokrsteného, ako to učí Druhý vatikánsky koncil. Zároveň pripomenul, že „svätosť nikdy nie je individuálnou, ale je vždy cirkevnou svätosťou, ktorá ovplyvňuje život Cirkvi a prejavuje sa ako svätosť pre všetkých“. Pripomenul tiež slová Svätého Otca Františka z jeho apoštolskej exhortácie Gaudete et exsultate:

„Aby sa ľudia stali svätými, nemusia byť biskupmi, kňazmi, rehoľníčkami či rehoľníkmi. ... Všetci sme povolaní byť svätými tak, že budeme žiť s láskou a ponúkať vlastné svedectvo v zamestnaniach všedného dňa, tam, kde sa každý nachádza.“

„Nech milosť tvojho krstu prinesie ovocie na ceste k svätosti.  Nechaj, aby všetko bolo otvorené Bohu, a preto si vyber jeho; vyberaj si Boha znova a znova. Nestrať nádej, pretože máš silu Ducha, aby to bolo možné, a svätosť je v podstate ovocím Ducha Svätého v tvojom živote.“

„V Cirkvi svätej a tvorenej hriešnikmi nájdeš všetko, čo potrebuješ na rast k svätosti.“

Ako píše Guardini vo svojom diele Pán, „Kristus vstupuje do človeka vďaka viere a krstu. Duša jeho duše, život jeho života. Koná v človeku a chce sa prejaviť v jeho činnosti a v jeho bytí. Takto sa formuje kresťanská osobnosť...“.

Kardinál Semeraro zakončil svoj príhovor radou sv. Johna Henryho Newmana:

„Ak sa ma pýtate, čo treba robiť, aby ste boli dokonalí, odpoviem vám: predovšetkým nezostávajte v posteli dlhšie ako po hodine určenej na vstávanie; svoju prvú myšlienku obráťte k Bohu; navštívte krátko Najsvätejšiu sviatosť; zbožne sa pomodlite Anjel Pána; jedzte a pite na Božiu slávu; dobre sa modlite ruženec; buďte rozjímaví; držte si odstup od zlých myšlienok; dobre sa venujte večernému rozjímaniu; každý deň si spytujte svedomie; choďte včas spať, a už budete dokonalí“ (Meditácie a pobožnosti, s. II).



( TK KBS, RV zk, ml; pz ) 20221111020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]