[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Rino Fisichella: Chudobní predstavujú časť našej prítomnosti
P:3, 10. 11. 2022 07:41, ZAH

Vatikán 10. novembra (E-kai) „Keď pápež nalieha a hovorí: «chudobní nás evanjelizujú» (…), používa prítomný čas, nevzťahuje sa k minulosti ani budúcnosti (…): chudobní predstavujú časť našej prítomnosti,“ hovorí arcibiskup Salvatore Rino Fisichella pred Svetovým dňom chudobných, ktorý si pripomíname v nedeľu 13. novembra.

Proprefekt Dikastéria pre evanjelizáciu kladie dôraz na rôzne iniciatívy, aké sú na tento deň naplánované v Ríme aj na celom svete.

Vo Večnom meste budú mať núdzni po celý týždeň napríklad možnosť využiť bezplatné lekárske vyšetrenia na Námestí sv. Petra. Veľa rodín tiež dostane mimoriadnu podporu, minulý rok ju prijalo 5000 domácností. Prebieha tiež plánovanie slávnostného nedeľného obeda pre chudobných.

Ako však pripomína arcibiskup Fisichella, podobné iniciatívy sa organizujú čoraz častejšie v celej cirkvi, čo robí zo svetového dňa chudobných referenčný bod pre spoločenstvo veriacich. Arcibiskup takisto hovorí, že v tomto roku sú všetky projekty zvlášť poznačené situáciou na Ukrajine.

„Nezabúdajme, že chudobní nepoznajú hranice – chudobní majú tváre poznačené znakmi chudoby, nie národnosti. Nezabúdajme tiež, že Taliansko v tejto veci otvorilo dvere s cieľom prijať všetkých utečencov. V Ríme aj v obciach v jeho okolí máme kolónie utečencov z Ukrajiny, ktorí čakajú na našu solidaritu,“ vraví arcibiskup Fisichella.

„V pápežovom posolstve sa objavuje výraz, ktorý je adekvátny k dnešnej situácii, pretože Svätý Otec hovorí, že nesmieme strácať sily. Veľmi často si môžeme všimnúť únavu, niekedy zapríčinenú aj akýmsi jemným egoizmom, ktorý sa týka každého z nás, keď vidíme, že dôsledky vojny prežívame aj na vlastnej koži.

Prichádza teda pokušenie strácania síl potrebných na vykonávanie skutkov solidarity, starostlivosti a prijatia iných. To všetko nás má ešte bezprostrednejšie zaangažovať a ešte viac sa máme zapojiť tam, kde už existuje veľká solidarita pri prijímaní núdznych, ktorú iniciuje štát, farnosti, občianska spoločnosť či jednotlivé rodiny, aby táto solidarita mohla pretrvať.“

Zdroj: E-kai / Preložil: Marián Hamada( TK KBS, ekai, mha, ml; pz ) 20221110020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]