[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 07. 12. 2024   Meniny má Ambróz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Iracký arcibiskup Bashar Warda varuje, že kresťanom v krajine hrozí zánik
P:3, 09. 11. 2022 12:37, ZAH

Irak 9. novembra (TK KBS) Iracký arcibiskup Bashar Warda na konferencii G20 o úlohe náboženstva pri riešení globálnych problémov varoval, že kresťanstvo v jeho krajine je "na pokraji zániku".

Chaldejský katolícky arcibiskup z Erbilu vystúpil minulý týždeň na náboženskom fóre G20 na Bali v Indonézii, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 300 náboženských vodcov z celého sveta.  Predniesol prejav s názvom "Budúcnosť náboženského pluralizmu: Varovanie z Iraku". Prepis jeho prejavu získal denník The Christian Post.

Arcibiskup počas svojho príhovoru zdôraznil, že "sektárske násilie" je v Iraku veľkým problémom. Krajina v uplynulom desaťročí čelila vzostupu Islamského štátu, počas ktorého boli tisíce príslušníkov irackých náboženských menšín zabité, zotročené alebo nútené utiecť zo svojej vlasti.  

Warda povedal, že "bez ukončenia sektárskeho násilia nemá náboženský pluralizmus v Iraku ani kdekoľvek inde na Blízkom východe budúcnosť".

"Brutálna logika spočíva v tom, že nakoniec nastane konečný bod, keď už nebudú žiadne menšiny, ktoré by bolo možné zabíjať, a žiadne menšiny, ktoré by bolo možné prenasledovať," povedal Warda podľa Christian Post.

"Takáto je bezútešná budúcnosť náboženského pluralizmu v dnešnom Iraku. Keď sa s vami delím o túto skúsenosť, modlím sa, aby ste v nej našli jasné varovanie pre vás všetkých," dodal. 

Warda poznamenal, že po približne 1900 rokoch existencie v regióne "sme my, irackí kresťania, na pokraji vyhynutia".

"Naši kresťanskí predkovia mali s moslimskými Arabmi hlbokú myšlienkovú a filozofickú tradíciu a viedli s nimi úctivý dialóg od ôsmeho storočia nášho letopočtu. Ako poznamenal historik Philip Jenkins, arabský zlatý vek bol postavený na chaldejskej a sýrskej vzdelanosti," pokračoval.

"Teraz čelíme koncu v Iraku, rovnakému koncu, akému čelili irackí Židia pred nami, a rovnakému koncu, akému teraz čelia jezídovia, s ktorými sme spoločne vytrpeli toľko bolesti."

Ward uviedol, že v islame existuje "hlboká kríza násilia", ktorú "už nemožno ignorovať" a ktorá, ako dodal, "naďalej ovplyvňuje celý Blízky východ, Afriku, Áziu a ďalšie krajiny".

"Ak sa táto kríza nerozpozná, nevyrieši a nenapraví, potom kresťania ani žiadna iná forma náboženského pluralizmu na Blízkom východe nebudú mať budúcnosť," varoval arcibiskup.

Organizácia Open Doors, ktorá monitoruje prenasledovanie vo viac ako 60 krajinách, zaradila Irak na 14. miesto na svete z hľadiska prenasledovania kresťanov. 

Hoci kedysi žilo v Iraku približne 1,5 milióna kresťanov, dnes ich počet klesol pod 200 000, keďže situácia kresťanov sa od začiatku vojenskej intervencie USA v roku 2003 zhoršila.

Hoci bašta Islamského štátu na Ninivskej planine bola v roku 2017 zlikvidovaná, krajinu naďalej sužuje konflikt, ktorý podľa Open Doors "vážne postihuje menšinové kresťanské obyvateľstvo". (Zdroj: krestandnes.cz)



( TK KBS, kdn, ml; pz ) 20221109022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]