Krakov 9. novembra (E-kai) Literárna tvorba Karola Wojtyłu je dôležitou súčasťou poľskej literatúry a treba ju čítať nielen cez prizmu veľkých rolí, ktoré plnil jej autor, zaznelo pri prezentácií trojdielnych „Literárnych a dramatických diel Karola Wojtyłu – Jána Pavla II“. Stretnutie, ktoré sa uskutočnilo v knižnici Jagelonskej univerzity (JU) v Krakove, zároveň znamenalo začiatok vydávania 24-dielneho filozofického a teologického diela Karola Wojtyłu.
Počas udalosti účastníci pripomenuli, že tvorba Karola Wojtyłu odráža veľa ľudských dilem súvisiacich napríklad s voľbou životného povolania a je pokusom o pochopenie seba i sveta. Jeho diela je nutné čítať v dnešnom kontexte, keďže nestrácajú aktuálnosť.
Účastníci tiež zdôraznili, že Karol Wojtyła je vyslancom poľskej kultúry, spomedzi poľských autorov boli jeho diela preložené do najväčšieho počtu jazykov, svetové vydavateľstvá stále prejavujú o jeho diela záujem. Napríklad v USA bude už čoskoro vydaná publikácia obsahujúca 60 rozhovorov, v ktorých o osobe poľského pápeža hovoria také osobnosti ako George Weigel, Norman Davies či Placido Domingo.
Predseda redakčnej rady prof. Jacek Popiel povedal, že diela Karola Wojtyłu môžeme správne interpretovať až po tom, ako vyjdú ich kritické vydania, vtedy ich tiež budeme môcť vidieť na pozadí dejín a vývoja poľskej literatúry.
Rektor UJ sa tiež priznal k tomu, že naňho spravil výnimočný dojem rukopis „Rímskeho triptychu“. Tento literárny testament a zhrnutie života autora obsahuje veľa vyškrtaného textu a úprav, ktoré svedčia o tom, ako váhal pri uzavretí poslednej verzie daných slov, uviedol rektor.
„Prostredníctvom literárneho diela sa Karol Wojtyła snažil o pochopenie seba aj sveta, v ktorom mu bolo dané žiť. Oplatí sa siahať po tieto texty, aby sme videli, pred akými dilemami stál Karol Wojtyła ako laik a následne ako kňaz, kardinál a pápež,“ povedal prof. Popiel.
Charakteristické vlastnosti hrdinu literárnych diel Karola Wojtyłu sa pokúsila popísať prof. Zofia Zarębianka. Podľa nej ide o osobu, pre ktorú sú v živote najdôležitejšie láska, zodpovednosť a pravda. Je to človek zobrazený na ceste k Bohu, na tejto ceste je zahĺbený do svojho vnútra, ale je tiež v dynamickom vzťahu s inými, vo vzťahu stretnutia.
„Wojtyłov človek je od začiatku až po ‘Rímsky triptych’ homo mysticus, človek mystický, naplnený mystickým vedomím, a teda vedomím Božej prítomnosti,” uviedla literárna vedkyňa.
Prof. Zarębianka tiež uviedla, že z hľadiska generácie sa tvorba Wojtyłu nachádza v prúde poetov „umenia a národa ”, a tiež tvorby takých autorov, akými sú Krzysztof Kamil Baczyński, Miron Białoszewski, Zbigniew Herbert či Tadeusz Różewicz. „Až v tejto plejáde autorov môžeme vidieť odlišnosti, ale aj spoločné črty s poetickou tvorbou Karola Wojtyłu,” povedala členka redakčnej rady.
Podľa vedkyne nie sú romantické a neoromantické inšpirácie jedinými inšpiráciami v dielach budúceho pápeža. Korene poetiky, vlastnosti jazyka, zobrazovanie či poetická fráza ho spájajú s Druhou avantgardou, zvlášť so skupinou Żagary, ku ktorej patril Czesław Miłosz, ale tiež s poetikou Józefa Czechowicza.
Prof. Zarębianka zdôraznila, že tvorba Wojtyłu je dôležitá nielen preto, že jej autor sa stal neskôr pápežom a svätcom. Má hodnotu sama osebe a zaslúži si veľkú pozornosť, bez ohľadu na roly, ktoré jej autor plnil počas života.
Dr. Anna Karoń-Ostrowska upriamila pozornosť na to, že kritické vydanie obsahuje dva doposiaľ nezverejnené literárne texty, ktoré vrhajú nové svetlo na osobnosť a myšlienky budúceho pápeža. Prvým je báseň „Ciągle jestem na tym samym brzegu” (Som stále na tom istom brehu, pozn. prekl.), napísaná po smrti otca, medzi februárom 1941 a októbrom 1942, keď sa Karol Wojtyła rozhodol, že vstúpi do seminára. Ide o text, v ktorom 21-ročný autor účtuje so svojím doterajším životom a ukazuje obrovskú dilemu. Spočíva v tom, že na jednej strane má skúsenosť s láskou k žene, na druhej zas cíti „volajúcu“ lásku k Bohu a povolanie ku kňazstvu – vravela filozofka.
Druhý text je jednou z verzií hry „Vyžarovanie otcovstva“, ktorej názov je identický s prvým veršom tohto diela: „Ten, ktorý nás všetkých hľadá”. Rukopis diela zverejnil kardinál Stanisław Dziwisz.
Prof. Krzysztof Dybciak upozornil na to, že literárna tvorba nebola pre Karola Wojtyłu niečím doplnkovým, ale činnosťou, ku ktorej pristupoval s plnou vážnosťou. Uviedol, že niekoľko vydaní esejistických spomienok Jána Pavla II. korunovaných Pamäťou a identitou predstavuje diela, z ktorých sa dá dosť presne načrtnúť duchovný autoportrét autora.
Trojdielne vydanie „Literárnych a dramatických diel Karola Wojtyłu – Jána Pavla II.“ je spoločným dielom Centra myslenia Jána Pavla II., Inštitútu medzikultúrneho dialógu Jána Pavla II. z Krakova a Spoločenské vydavateľského inštitútu Znak.
Táto iniciatíva vznikla v máji 2015, keď vznikla Vedecká rada pre kritické vydania literárneho diela Karola Wojtyłu – Jána Pavla II. Na jej čele je prof. Jacek Popiel z Jagelonskej univerzity.
Vydanie diela je pod záštitou: kardinála Stanisława Dziwisza, kardinála Kazimierza Nycza, varšavského arcibiskupa – metropolitu, a tiež vtedajších primátorov Varšavy a Krakova, Hanny Gronkiewicz-Waltz a Jacka Majchrowského.
Prvé úvahy týkajúce sa projektu kritického vydania literárneho diela Karola Wojtyłu – Jána Pavla II. sa objavili už v roku 2005, niekoľko mesiacov po smrti pápeža. Vydanie je odôvodnené presvedčením, že sa nedá celkom porozumieť osobnosti pápeža bez toho, aby sme vnikli do tejto časti jeho života, ktorá súvisí s fascináciou poéziou, dramatickou tvorbou a divadlom. Preto je potrebné siahnuť po zdroje: rukopisy a strojopisy, cirkevné a súkromné archívy. Takisto je nutné vykonať komparatívnu analýzu zachovaného materiálu.
Prvý diel poézie a hier Karola Wojtyłu obsahuje juvenílie, diela, ktoré vznikli v období medzi rokmi 1938 a 1946. Treba povedať, že obsahuje aj texty, ktoré čitatelia doteraz nemohli spoznať, pretože neboli zverejnené. Druhý diel obsahuje diela, ktoré vznikli po roku 1946. Začínajú dňom, keď bol Karol Wojtyła vysvätený za kňaza. Tretí a zároveň posledný diel obsahuje okrem iného divadelné hry a skice. Sú medzi nimi aj doposiaľ nezverejnené diela.
Ako uvádzajú iniciátori kritického vydania diela Karola Wojtyłu, literatúra a divadlo boli Wojtyłovi blízke od čias na wadowickom gymnáziu. Táto zbierka, ktorá obsahuje tak veľa osobných textov, umožňuje intímne stretnutie s veľkým poľským svätcom, je to akýsi literárny denník mladého Karola Wojtyłu. Jeho tvorba predstavuje neoceniteľné kultúrne dedičstvo. Časť týchto textov je čitateľom neznáma, doteraz nezverejnená.
Už v októbri 2016 uviedol predseda vedeckej rady prof. Jacek Popiel, že bez literárnej tvorby sa nedá porozumieť osobnosti Karola Wojtyłu, ani jeho činnosti, ktorú vykonával ako kňaz a pápež. Literatúra v ňom totiž istým spôsobom dopĺňala pastoračnú prácu.
V roku 2019 sa do rúk čitateľov dostal prvý diel obsahujúci „Juvenílie (1938-1946), v roku 2020 druhý diel, „Poetické diela (1946-2003)“. Posledný diel, obsahujúci „Divadelné hry a skice“, bol vydaný v prebiehajúcom roku 2022.
Predsedom Vedeckej rady projektu kritické vydania literárnych a dramatických diel Karola Wojtyłu – Jána Pavla II. je prof. Jacek Popiel. Členmi redakčnej rady sú tiež dr. Marta Burghardt, dr. Anna Karoń-Ostrowska, prof. Jan Machniak, prof. Zofia Zarębianka a bol ním tiež dnes už nebohý dr. Stanisław Dziedzic.
Počas stretnutia bol tiež predstavený prvý diel (z plánovaných 24) z filozofickej a teologickej tvorby Karola Wojtyłu. Obsahuje okrem iného magisterskú prácu a dizertačnú prácu venovanú osobe sv. Jána z Kríža. Prebieha príprava ďalších dielov, ktoré budú obsahovať dokumenty týkajúce sa etiky, koncilu či manželstva a rodiny. Samotné kázne naplnia 6 dielov. Ukončenie vydávania 24-dielneho súboru je plánované na rok 2025.
Začaté vydávanie súborného diela je spoločnou iniciatívou Inštitútu medzikultúrneho dialógu Jána Pavla II. v Krakove a tamojšej Pápežskej univerzity Jána Pavla II. (Zdroj: E-kai / Preložil: Marián Hamada)