[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 07. 12. 2024   Meniny má Ambróz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kľúč k ceste do Bahrajnu: dialóg, vzájomný rešpekt, bratstvo a pokoj
P:3, 08. 11. 2022 15:59, ZAH

Vatikán 8. novembra (RV) Dialóg, rešpektovanie sa, bratstvo a mier sú podľa kardinála Miguela Ángela Ayusa Guixota štyri kľúčové slová nedávnej apoštolskej cesty pápeža Františka do Bahrajnu, ktorá bola v poradí 39. zahraničnou cestou od začiatku jeho pontifikátu a druhou v regióne Perzského zálivu.

Prefekt Dikastéria pre medzináboženský dialóg, ktorý pápeža na ceste sprevádzal, v rozhovore pre vatikánske médiá s uspokojením konštatuje kontinuitu moslimsko-kresťanských vzťahov a význam dialógu ako „existenčnej zručnosti“. Kardinál Ayuso Guixot odpovedal na nasledujúce otázky.

- Vaša Eminencia, ako hodnotíte 39. apoštolskú cestu pápeža Františka do Bahrajnu?

Ako pri každej ceste Svätého Otca, závery sú vždy veľmi pozitívne, a v tomto prípade, pri jeho apoštolskej návšteve Bahrajnského kráľovstva, myslím, že také boli preto, že návšteva predstavovala moment stretnutia vo svete, ktorý dnes zažíva vojny, konflikty, odmietanie a vylúčenie. Veľmi dôležité bolo aj ekumenické stretnutie, tak ako aj medzináboženské stretnutie. Myslím, že to bola cesta otvoreného, jednoduchého dialógu, familiárnosti, bratstva, presne tak, ako to má rád pápež František.

- Aké sú vyhliadky ohľadom dialógu s islamom?

Niet nič nového, avšak dialóg pokračuje a tieto stretnutia v Bahrajne sú prvkami kontinuity v procese dialógu medzi kresťanmi a moslimami. Dialóg je pre mňa existenciálna zručnosť žitá každý deň. Pre mňa bolo veľmi zaujímavé stretnutie s Moslimskou radou starších, pretože z neho vyplynula túžba tejto veľmi renomovanej a dôležitej inštitúcie; túžba, podobne ako tá naša, pokračovať v podporovaní dialógu, v spolupráci na spoločných projektoch v prospech medzinárodného spoločenstva, vo vytváraní platformy jednoty v rozmanitosti. A ďalej túžba po dialógu ad intra, teda po ekumenickom dialógu, po dialógu medzi rôznymi zložkami našich komunít a osobitne vo vnútri moslimského sveta. Pamätajme na posolstvo veľkého imáma Al-Azharu, ktorý opäť prejavil ochotu a veľmi otvorene apeloval, aby v rámci islamského sveta došlo k zblíženiu medzi šiítmi a sunnitmi.

- A čo sa týka ekumenického aspektu – vzhľadom na prítomnosť konštantínopolského ekumenického patriarchu Bartolomeja?

Jeho prítomnosť je obnoveným znakom priateľstva a spoločenstva s pápežom. Bolo to svedectvo túžby spoločne budovať svet priateľstva a bratstva. Ako som už povedal, potrebujeme dialóg ad intra pre moslimov, medzi šiítmi a sunnitmi a ostatnými zložkami moslimského sveta; a v kresťanskom svete medzi rôznymi kresťanskými spoločenstvami. Preto si myslím, že Bartolomej je vlajkou, ktorá ukazuje smer, ktorým máme kráčať. Spojenie pápeža Františka s patriarchom nám veľmi pomáha podporovať ekumenický dialóg.

- Existuje okrem dialógu aj iná alternatíva na budovanie mierového spolužitia?

Kľúč k apoštolskej ceste do Bahrajnského kráľovstva možno zhrnúť do štyroch slov: dialóg, vzájomný rešpekt, bratstvo a pokoj. Ak chceme skutočne kráčať po cestách pokoja, musíme pokračovať v podporovaní dialógu; musíme podporovať vzájomný rešpekt a musíme podporovať bratstvo, ktoré je široko vyjadrené v Dokumente o ľudskom bratstve podpísanom v Abú Zabí, ktorý inšpiroval Svätého Otca k napísaniu následnej encykliky Fratelli tutti.



( TK KBS, RV zk, ml; pz ) 20221108056   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]