[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 03. 10. 2023   Meniny má Stela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Jedenásť francúzskych biskupov vyšetrovaných kvôli prípadom zneužívania
P:3, 08. 11. 2022 14:39, ZAH

Lurdy 8. novembra (RV) V Lurdoch, kde sa koná plenárne zasadnutie Francúzskej biskupskej konferencie, jej predseda, Mons. Moulins-Beaufort oznámil, že u niekoľkých duchovných prebiehajú kauzy pred kánonickou aj civilnou justíciou. Medzi nimi je aj emeritný kardinál Ricard z Bordeaux, ktorý sa priznal k svojmu "trestuhodnému" správaniu voči istému maloletému dievčaťu, ku ktorému došlo pred 35 rokmi.

Medzi vyšetrovanými francúzskymi biskupmi, z ktorých niektorí sú emeritní, je tiež jeden kardinál, ktorý bol v minulosti zatiahnutý do prípadov sexuálneho násilia. Zatiaľ čo vo Francúzsku stále silnie kontroverzia okolo Santierovej aféry, nedávno zverejneného prípadu emeritného biskupa z Créteil, na ktorého vatikánske úrady v roku 2021 uvalili sankcie za „duchovné zneužívanie, ktoré vyústilo vo voyeurstve na dvoch dospelých mužoch“ v 90. rokoch , Mons. Éric de Moulins-Beaufort oznámil, že existujú biskupi, u ktorých prebieha vyšetrovanie pred francúzskou alebo kanonickou justíciou.

Uviedol to na tlačovej konferencii v Lurdoch, kde sa 120 francúzskych biskupov zišlo od 3. novembra na jesennom plenárnom zhromaždení. Zhromaždenie, ktorého program bol, ako povedal sám predseda konferencie pri začatí rokovaní, „narušený“ práve prípadom Santier. Šesť duchovných bolo povolaných na zodpovednosť civilnou a kanonickou justíciou, vysvetlil mons. Moulins-Beaufort bez toho, aby prezradil mená, pretože vyšetrovanie stále prebieha.

K týmto šiestim biskupom sa pridáva už spomínaný biskup Santier a kardinál Jean-Pierre Ricard, bývalý predseda Francúzskej biskupskej konferencie v rokoch 2001-2007. Celkom teda osem biskupov.

„Dvaja ďalší, ktorí už nie sú vo funkcii“, dodal predseda Francúzskej biskupskej konferencie, „sú v súčasnosti vyšetrovaní justíciou našej krajiny na základe sťažnosti jedného biskupa a kanonického konania; tretí bol nahlásený prokuratúre, na čo zatiaľ nebolo reagované, a dostal od Svätej stolice opatrenia na obmedzenie svojej služby“. Tým sa celkový počet vyšetrovaných zvyšuje na jedenásť.

Kardinál Ricard sa sťahuje do modlitebného ústrania

Medzi jedenástimi biskupmi je aj meno kardinála Jean-Pierra Ricarda, emeritného biskupa z Bordeaux, ktorý sa sám priznal k „odsúdeniahodnému“ správaniu voči štrnásťročnému dievčaťu pred tridsiatimi piatimi rokmi, keď bol farárom. Toto priznanie sa objavilo na popud samotného kardinála, ktorý v komuniké vysvetlil dôvody svojho priznania: „Dnes, keď cirkev vo Francúzsku chce počúvať obete a konať v pravde, som sa rozhodol prestať skrývať svoju situáciu a dať sa k dispozícii spravodlivosti, ako na úrovni spoločnosti , tak cirkvi. Hoci je tento krok zložitý, na prvom mieste stojí utrpenie obetí a uznanie spáchaných činov bez toho, aby som chcel skrývať svoju zodpovednosť“.

Kard. Ricard vo svojom vyhlásení odsudzuje niekdajšie správanie voči maloletému dievčaťu a uvádza, že „nutne spôsobilo vážne a trvalé následky pre túto osobu“. Tvrdí, že ju požiadal o odpustenie a že znovu požiada o ospravedlnenie ju aj „celú jej rodinu“. „Práve kvôli týmto činom som sa rozhodol, že sa stiahnem do ústrania a budem sa venovať modlitbe“, napísal francúzsky kardinál. „Ospravedlňujem sa tým, ktorým som ublížil a ktorí budú túto správu vnímať ako skutočnú skúšku“.

Pápežov list: Blízkosť obetiam

Pápež František v minulých dňoch zaslal francúzskemu episkopátu list, podpísaný kardinálom štátnym sekretárom Pietrom Parolinom, v ktorom žiada, aby sa biskupi „s pohľadom upreným na Kristov kríž“ nedali tvárou v tvár týmto skúškam odradiť a zaručili kvôli týmto škandálom rozrušení a nahnevaní.

K téme zneužívania sa pápež vrátil počas rozhovoru v lietadle s novinármi, ktorí ho sprevádzali na ceste do Bahrajnu. V odpovedi francúzskemu reportérovi pápež uistil, že v rámci Cirkvi sa pracuje zo všetkých síl na tom, aby sa tejto dráme čelilo, aj keď existujú ľudia, ktorí túto tému stále nevidia jasne a nekomunikujú o ňom. „Existuje pokušenie kompromisov“, uviedol pápež František, „ale vôľou cirkvi je všetko vyjasniť a ísť dopredu, s milosťou hanby“.( TK KBS, RV CZ, ml; pz ) 20221108053   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]