[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 06. 12. 2024   Meniny má Mikuláš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolícky islamológ: Al-Tayyibovo objatie s pápežom je povzbudením
P:3, 08. 11. 2022 13:51, ZAH

Nemecko 8. novembra (RV) Pápežova cesta do Bahrajnu bola z moslimského hľadiska v mnohých ohľadoch „historickou udalosťou“. Katolícky teológ a odborník na islam Timo Güzelmansur vidí vo Františkovej druhej návšteve Arabského polostrova niekoľko aspektov, ktoré určia budúce smerovanie kresťansko-moslimského dialógu, hovorí teológ Timo Güzelmansur, riaditeľ CIBEDO, odborného úradu Nemeckej biskupskej konferencie, ktorý podporuje medzináboženský dialóg medzi kresťanstvom a islamom.

- Aký význam mala pápežova cesta do Bahrajnu z hľadiska kresťansko-moslimského dialógu?

Táto cesta bola veľmi dôležitá a bola ďalším míľnikom pre kresťansko-islamský dialóg z rôznych hľadísk. V čoraz polarizovanejšom svete pápežova prítomnosť v Bahrajne ukázala, že kresťania a moslimovia nemusia vystupovať ako protivníci, ale môžu byť partnermi pre spravodlivejší svet. Pápež sa pri rôznych príležitostiach odvolával na dokument z Abú Zabí, a teda na ľudské práva, náboženskú slobodu a podľa môjho názoru na najdôležitejší aspekt dokumentu, a to na koncepciu občianstva: aby všetci ľudia žijúci v danej krajine mali rovnaké práva a povinnosti a aby bolo možné ich skutočné spoločenské uznanie a účasť na spoločenskom živote.

- Bolo niečo, čo vás na tejto ceste obzvlášť zaujalo?

Áno, rád by som vyzdvihol tri momenty. Pápež oslovil ekumenického patriarchu Bartolomeja aj šejka al-Azhar Ahmeda al-Tayyib rovnakou jednoduchou formou: „Drahý brat“. To je pozoruhodné. Na druhej strane al-Tajjib veľmi otvorene hovoril o rozdieloch medzi sunnitmi a šiitmi a obhajoval vnútorný islamský ekumenizmus. Aj to je vzhľadom na miesto tohto výroku skutočne pozoruhodné.

V Bahrajne tvoria väčšinu obyvateľstva šiiti a vládnuca rodina je sunnitská. V roku 2011 boli v Bahrajne s pomocou Saudskej Arábie brutálne potlačené protesty v rámci tzv. arabskej jari. Mnoho ľudí šiitskej viery bolo zatknutých a mnohé šiitské mešity boli zničené. Napokon ma pozitívne prekvapilo, že na stretnutí s pápežom, ktoré zorganizovali moslimovia, sa po prvýkrát čítalo z Biblie aj z Koránu. Myslím, že ide o novinku, ktorá sa stala prvýkrát.

- Pápež František počas svojej návštevy vyzval aj na zlepšenie sociálneho postavenia žien. Ako sa takáto požiadavka prejavuje v islamskom svete?

Myslím si, že takéto vyhlásenia sú prijímané veľmi pozorne a majú skutočný vplyv aj za hranicami Bahrajnu. Už niekoľko mesiacov nielen ženy, ale aj mnohí ľudia v Iráne demonštrujú v uliciach pod heslom „žena, život, sloboda“. Ide teda o veľmi aktuálnu a politicky závažnú tému. Niektoré vládnuce rodiny pravdepodobne nerady počúvajú tieto pápežove vyjadrenia. Pre mnohých ľudí sú však tieto slová povzbudením a prejavom solidarity. Je dobré ich počuť, a to nielen v islamskom svete.

- Aký je podľa vás prínos medzináboženského stretnutia, aké sa konalo v Bahrajne?

Myslím si, že posolstvo, ktoré vychádza z takýchto stretnutí, je: „Riešme ako náboženskí ľudia mnohé konflikty a globálne výzvy spoločne ako partneri. Postavme sa za mier a skutočnú solidaritu. Spojme sa so všetkými ľuďmi dobrej vôle a budujme spravodlivú spoločnosť.“ V tejto súvislosti by sme nemali podceňovať silu obrazov.

Keď sa teda v moslimskej krajine koná konferencia a médiá odvysielajú zábery z nej, ako sa stúpenci rôznych náboženstiev a kultúr pokojne rozprávajú, ako moslimský šejk al-Azhar objíma katolíckeho pápeža a obaja sa navzájom oslovujú ako bratia, a keď sa o tom informuje, ukazuje to, že je možné nielen pokojné spolužitie, ale aj pokojné zblíženie.

A každý môže urobiť niečo pre to, aby sa to stalo skutočnosťou na čo najväčšom počte miest.



( TK KBS, RV CZ, ml; pz ) 20221108051   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]