[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 01. 10. 2023   Meniny má Arnold      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Milosrdní bratia si pripomenuli zosnulých, ktorí zomreli v ich nemocnici
P:3, 08. 11. 2022 11:57, DOM

Bratislava 8. novembra (TK KBS) Hospitálska rehoľa sv. Jána z Boha – milosrdní bratia si v pondelok so svojimi spolupracovníkmi a veriacimi počas večernej bohoslužby pripomenuli všetkých zosnulých pacientov, ktorí zomreli v ich Univerzitnej nemocnici s poliklinikou v centre Bratislavy.

Bratislava, milosrdni, bratia, nemocnica, zosnuli

Túto tradíciu rehoľa zachováva po mnohé roky. Každoročne tak – osobitne v mesiaci v novembri – spája aj rodiny príbuzných zosnulých pacientov. Pri oltári bol tentoraz osobitne umiestnený menoslov tých pacientov, ktorí skonali v nemocnici počas uplynulého roka - od 1. 11. 2021 do 1. 11. 2022 (išlo o 136 osôb). Svätú omšu slúžil páter Pius Majerovič OP, jeden z kňazov, ktorí sa v nemocnici milosrdných bratov venuje chorým.

„Isteže, v nemocnici sa lekári a zdravotný personál snažia urobiť, čo je v ich silách. Je dôležité, aby sme si tiež uvedomili, aká je dôležitá služba pre dušu. Človek nie je len telo, človek má aj nesmrteľnú dušu. Je potrebné, aby sme sa o ňu starali. Isteže, pri veriacich pacientoch je pre nás samozrejmé, že prídeme k pacientovi, ktorý má na stolíku ruženec, krížik či sošku Panny Márie, nejaký obrázok. Vidíme, že je to veriaci človek. Veľmi nám pomáha v duchovnej službe, keď tí, ktorí prijímajú pacientov, sa ich spýtajú, či chcú duchovnú službu. Či chcú aj kňaza, ktorý príde k nim a vyslúži im sviatosti, prinesie im sväté prijímanie, povzbudí ich. Ale v tejto službe prichádzajú aj chvíle, ktoré sú konečné na tomto svete.

Bratislava, milosrdni, bratia, nemocnica, zosnuli

Pretože nie zriedka prichádza človek do nemocnice a už sa nevráti. Aj v našej nemocnici za rok zomrie veľa ľudí. Väčšina odchádza zmierených s Bohom. Boh rešpektuje našu slobodu, a tak nikomu nemôžeme vnútiť naše presvedčenie. Ale snažíme sa poskytnúť každému bez rozdielu útechu a veriacim aj sviatosti, je to veľká milosť, keď mnohí odchádzajú po prijatí sviatostí zmierení, a takisto mnohí - a to je veľký dar, keď pred odchodom dostávajú aj apoštolské požehnanie, čiže odpustenie trestov za hriechy, ktorých sa dopustili.

Je to len milosť. Nie vždy môže kňaz byť v hodine smrti pri človeku. Ale predsa v tejto nemocnici je tu duchovná služba vo dne i v noci. Je tu tá možnosť. Je veľmi dôležité, aby sme pomáhali našim drahým, ktorí sú na sklonku života. Nie so strachom, ale s povzbudením, aby sme ich pripravili na prechod do večnosti. Aby sme im umožnili prijať chlieb večného života. Ako viatikum na cestu do večného života,“ uviedol vo svojej homílii.

Po svätej omši sa konala pobožnosť za zosnulých. Podľa priora komunity slovenských milosrdných bratov brata Richarda Jombíka OH všetci, ktorí pracujú v nemocnici milosrdných bratov, alebo sa sem prídu liečiť, či navštívia nemocnicu, patria do rodiny sv. Jána z Boha – zakladateľa rehole.

„Ako znak úcty k ľudskému telu si chceme pravidelne pripomenúť tých, ktorí zomreli v našej nemocnici. Preto každý pondelok býva v našom kostole Návštevy Panny Márie v Bratislave na Nám. SNP slúžená svätá omša za všetkých chorých, za všetkých dobrodincov a všetkých spolupracovníkov milosrdných bratov a mimoriadne v dušičkovom období, kedy je možné získať plnomocné odpustky za zosnulých, mávajú milosrdní bratia sväté omše na celom svete za zosnulých chorých, spolupracovníkov i dobrodincov a návštevníkov zariadení milosrdných bratov,“ uviedol brat Richard.

TK KBS informovala Andrea Eliášová( TK KBS, ael, ml; pz ) 20221108043   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]