[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Druhý deň Svätého Otca v Bahrajne: Vzťahy medzi Východom a Západom
P:3, 05. 11. 2022 13:05, ZAH

Bahrajn 5. novembra (RV) Druhý deň apoštolskej cesty pápeža Františka do Bahrajnu, zameranej na posilňovanie základov pokojného spolunažívania medzi náboženstvami, národmi a civilizáciami, mal svoj historický moment v jeho účasti na závere „Bahrajnského fóra pre dialóg: Východ a Západ za ľudské spolunažívanie“. V piatok 4. novembra Svätý Otec absolvoval v meste Awali aj celý rad osobných stretnutí.

Na námestí v areáli Kráľovského paláca v Awali sa Svätý Otec ujal slova po uvítacom príhovore bahrajnského kráľa a po prejave veľkého imáma káhirského Al-Azharu. Prejavy šejka Ahmeda Al-Tajíba a pápeža Františka na bahrajnskom Fóre pre dialóg boli ústrednými momentmi podujatia. Fórum pre dialóg s názvom „Východ a Západ za ľudské spolunažívanie“ bolo hlavnou príležitosťou cesty pápeža do tejto krajiny Perzského zálivu.

Kráľ Hamad okrem iného zdôraznil naliehavú potrebu „jednomyseľne sa dohodnúť na zastavení vojny medzi Ruskom a Ukrajinou a začať seriózne rokovania pre dobro celého ľudstva“.

Ahmed Al-Tajíb, veľký imám významného centra sunnitského islamu Al-Azharu, pri tejto príležitosti vyzval na začatie dialógu vo vnútri samotného islamu, medzi sunnitmi a šiítmi, so zameraním na pokoj. Venoval sa aj vzťahom medzi Východom a Západom.

Popri konštatovaní trpkých skúseností z pohľadu Orientu jednoznačne odmietol „teóriu konfliktu civilizácií, teóriu konca dejín a teóriu globalizácie“ a nazval ich teóriami „kolonialistickými a povýšeneckými“.

Namiesto mocenských a silových prístupov k medzinárodným vzťahom a globálnym výzvam Ahmed Al-Tajíb navrhol dať dôraz na vzájomné spoznávanie sa kultúr a vytváranie „vzťahu komplementárnosti a vzájomnej spolupráce“ medzi Východom a Západom.

Záverečné zasadnutie Fóra pre dialóg sa nieslo v atmosfére priateľstva, orientálnej slávnostnosti i neformálnosti osobných stretnutí.

Popoludní sa pápež František súkromne stretol s ekumenickým patriarchom Bartolomejom I. a podobne aj s veľkým imámom Al-Azharu Ahmedom al Tajíbom.

V mešite kráľovského paláca sa potom prihovoril členom Moslimskej rady starších. Večer zavítal Svätý Otec do nedávno postavenej katolíckej katedrály, zasvätenej Panne Márii - patrónke Arábie. Zúčastnil sa tam na ekumenickom stretnutí a modlitbe za pokoj a prihovoril sa prítomným.

V ten istý deň absolvoval Svätý Otec aj celý rad súkromných stretnutí s osobnosťami náboženského, politického a spoločenského života.

Vo svojej dočasnej rezidencii v komplexe Kráľovského paláca v Awali sa ráno pozdravil s reprezentantom Spojených arabských emirátov, ministrom tolerancie, šejkom Nahyanom.

Stretol sa aj s Rustamom Minnikhanovom, prezidentom Republiky Tatarstan, ktorá je súčasťou Ruskej federácie.

Pápež sa pozdravil aj s indickým nositeľom Nobelovej ceny za mier Kailashom Satyarthim, známym svojím bojom za odstránenie detskej práce.



( TK KBS, RV jb, ml; pz ) 20221105004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]