[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 27. 09. 2023   Meniny má Cyprián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Bober slávil omšu za zosnulých biskupov a kňazov arcidiecézy
P:3, 03. 11. 2022 19:46, DOM

Košice 3. novembra (TK KBS) V deň Spomienky na všetkých verných zosnulých (2. novembra) slávil košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober svätú omšu za zosnulých biskupov a kňazov arcidiecézy.

„Dnešný deň spomienky na tých, ktorí nás predišli do večnosti je teda silným mementom a pripomienkou našej pominuteľnosti ale i silného presvedčenia, že každý z nás má nesmrteľnú ľudskú dušu a že smrťou sa život nekončí, iba mení. Na základe tejto pravdy viery preto žiadneho zosnulého človeka nezavrhujeme, ale modlíme sa za neho, aby v prípade potreby, keď ho po smrti ešte ťažia hriechy, neodpustené a nezahojené rany, rúhania či osočovania, aby aj takejto duši v očistci bol Boh milosrdný, očistil ju a prijal k sebe. Toto je zmysel dušičkovej oktávy, teda celého osem dňového obdobia, kedy sa úprimne modlíme za zosnulých a navštevujeme cintoríny," uviedol v homílii.

Každý rok si v košickej katedrále, kde odpočívajú mnohé telá zosnulých biskupov, kňazov i laikov, zvyknú v tento deň pripomenúť jedného zo zosnulých duchovných pastierov – košických biskupov. Arcibiskup Bober tento raz pripomenul osobnosť biskupa Ignáca Fábryho, ktorý bol košickým biskupom v rokoch 1852 – 1867. Pripomenul niektoré jeho životopisné fakty. „Biskup Fábry chcel byť blízko svojim veriacim, preto si predsavzal, že navštívi všetky farnosti svojej diecézy, čo sa mu aj skutočne podarilo. Zvlášť si všímal činnosť kňazov a usiloval sa im pomôcť. Usiloval sa tak o prehĺbenie duchovného života v diecéze a aktívne podporoval charitatívne zariadenia," povedal. Pochovaný je v krypte biskupov v katedrále sv. Alžbety.

„Keď v tomto týždni pôjdete na hroby svojich blízkych, vo vďačnej modlitbe pamätajte aj na duše svojich duchovných pastierov, kňazov i biskupov, ktorí nemali pokrvné rodiny a na ktorých si možno už nikto nespomína. Prejavte aj krátkou modlitbou vďačnosť za upevňovanie viery v našom regióne a v našej vlasti, aby sme tak aj my dnes mohli profitovať z neotrasiteľnej nádeje na večnosť a stretnutie v nebi. Lebo aj oni sú schodmi, po ktorých sme mohli vystúpiť bližšie k nebu," uviedol košický arcibiskup metropolita a predseda KBS Mons. Bernard Bober.

Centrálna krypta v Dóme sv. Alžbety v Košiciach je otvorená celý deň v rámci Dušičkovej oktávy, informoval Allan Tomáš, farár a dekan vo Farnosti sv. Alžbety v Košiciach.( TK KBS, ke; ml ) 20221103039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]