[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 04. 12. 2024   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bahrajnskom kráľovstve privítali pápeža Františka
P:3, 03. 11. 2022 20:45, ZAH

Bahrajn 3. novembra (RV) Svätý Otec František je už v Bahrajne. Ako vôbec prvý pápež v histórii vstúpil na pôdu tohto súostrovného štátu a absolvoval už aj prvé podujatie svojho programu - stretol sa s občianskymi autoritami krajiny i diplomatickým zborom.

„Som tu ako veriaci, ako kresťan, ako človek a pútnik pokoja, pretože dnes sa od nás viac ako kedykoľvek predtým žiada, a to všade, aby sme sa vážne angažovali za mier,“  povedal pápež vo svojom prvom príhovore na pôde Bahrajnu. Vyzdvihol pokojné spolužitie obyvateľov tejto multietnickej a mnohonáboženskej krajiny a povzbudil k zohľadneniu plného rozsahu náboženskej slobody, nie iba slobody kultu. Reagoval aj na viaceré celosvetové výzvy ako vojna, konfliktnosť, problém dôstojnosti práce či poškodzovanie životného prostredia.

Pápež počas päťhodinového letu ponad Grécko, Cyprus, Egypt, Jordánsko a Saudskú Arábiu pozdravil hlavy týchto štátov krátkym telegramom. Na letisku v bahrajnskom Awali pristál krátko po 15.30 nášho času (17.30 miestneho času). Svätého Otca prišiel privítať 72-ročný kráľ Hamad bin Isa bin Salman Al Khalifa s korunným princom a ďalšími synmi.

Z letiska sa pápež presunul do Kráľovského paláca Sakhir, kde absolvoval súkromnú zdvorilostnú návštevu u kráľa. Na vnútornom otvorenom nádvorí sa konala oficiálna privítacia ceremónia spojená so štátnymi poctami pred čestnou jednotkou s hymnami krajín a 21 delovými salvami. Svätého Otca na letisku i v paláci sprevádzali prejavy miestnej pohostinnosti - dievčatá v tradičných odevoch mu sypali pod nohy či pod vozík, pomocou ktorého sa presúval, lupienky ruží.

Pri stretnutí s autoritami krajiny pápeža privítal bahrajnský kráľ, ktorý v úvodnom príhovore ocenil pápežove snahy o zbližovanie národov a hľadanie pokoja. Pripomenul tzv. Bahrajnskú deklaráciu, v ktorej krajina odmieta náboženskú diskrimináciu a odsudzuje násilie. Vyslovil tiež apel za zastavenie „rusko-ukrajnskej vojny“ a za začiatok rokovaní o mieri.

V prvom verejnom vystúpení sa pápež František prihovoril tisícke významných predstaviteľov krajiny pomocou obrazu typického pre Bahrajn. Ide o „strom života“, čiže dlhovekú akáciu, ktorá dokáže prežiť v suchej krajine vďaka hlbokým koreňom siahajúcim k vodnému zdroju. V závere svojho príhovoru Svätý Otec uviedol:

„Strom života so svojimi koreňmi, ktoré z podzemia privádzajú životodarnú vodu do kmeňa a z neho do konárov a potom do listov, ktoré dávajú kyslík stvoreniu, ma núti myslieť na poslanie človeka, každého človeka tu na zemi: umožniť životu prekvitať. Dnes sme však každým dňom viac a viac svedkami činov a hrozieb smrti. Myslím najmä na obludnú a nezmyselnú realitu vojny, ktorá všade rozsieva skazu a vykoreňuje nádej.

Vo vojne sa prejavuje tá najhoršia stránka človeka: sebectvo, násilie a lož. Áno, pretože vojna, každá vojna, predstavuje aj smrť pravdy. Odmietnime logiku zbraní a obráťme tento kurz, aby sa obrovské vojenské výdavky zmenili na investície do boja proti hladu, proti nedostatku zdravotnej starostlivosti a vzdelania.

V srdci mám bolesť z mnohých konfliktných situácií. Pri pohľade na Arabský polostrov, ktorého krajiny chcem srdečne a s úctou pozdraviť, venujem osobitnú a úprimnú myšlienku Jemenu, sužovanému zabudnutou vojnou, ktorá ako každá vojna nevedie k víťazstvu, ale len k trpkej porážke všetkých. Do svojich modlitieb zahŕňam predovšetkým civilné obyvateľstvo, deti, starých ľudí, chorých a úpenlivo prosím: nech utíchnu zbrane, nech mlčia zbrane, nech zbrane mlčia! Všade a opravdivo sa zasaďme za mier!

V Deklarácii Bahrajnského kráľovstva sa v tejto súvislosti uznáva, že viera, že náboženská viera je „požehnaním pre celé ľudstvo”, základom „svetového mieru”. Som tu ako veriaci, ako kresťan, ako človek a pútnik pokoja, pretože dnes sa od nás viac ako kedykoľvek predtým žiada, a to všade, aby sme sa vážne angažovali za mier.

Veličenstvo, kráľovské Výsosti, autority, priatelia, stotožňujem sa teda a chcem sa s vami podeliť s krásnym úryvkom z tejto deklarácie, ako želaním pre tieto vytúžené dni mojej návštevy Bahrajnského kráľovstva: „Zaväzujeme sa pracovať pre svet, v ktorom sa ľudia úprimného presvedčenia spoja, aby odmietli to, čo nás rozdeľuje, a sústredili sa naopak na to, čo nás spája.” Nech sa tak stane s požehnaním Najvyššieho! Shukran! [Ďakujem!]”

Plné znenie príhovoru pápeža predstaviteľom Bahrajnu

Pápež bude v Bahrajne štyri dni, do nedele 6. novembra. Navštívi okrem Awali aj hlavné mesto Manama, kde sa zúčastní na „Bahrajnskom fóre pre dialóg: Východ a Západ pre ľudské spolunažívanie“. Medzi hlavné podujatia bude patriť svätá omša na bahrajnskom národnom štadióne a stretnutie s mladými v strednej škole vedenej rehoľníčkami.



( TK KBS, RV zk, jb; rp ) 20221103038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]