[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Slovensku vytvorili aplikáciu pre mobily s názvom „Lectio divina“
P:3, 03. 11. 2022 11:13, DOM

Bratislava 3. novembra (TK KBS) Farnosť Dobrého pastiera v spolupráci s Pastoračným fondom Žilinskej diecézy vytvorila aplikáciu pre mobilné telefóny s názvom Lectio divina. Zadarmo sa dá stiahnuť pre platformu Android a iOS.

„V aplikácii sú pripravené texty, ktoré užívateľom pomôžu dostať sa do tejto modlitbovej praxe. Do aplikácie sa budú pravidelne pridávať nedeľné liturgické čítania Evanjelia, spolu s meditáciou, modlitbou, kontempláciou a jednoduchou výzvou na aplikáciu Božieho slova v každodennom živote,“ avizuje Farnosť Dobrého pastiera. V aplikácii je tiež možnosť vytvárať si vlastné poznámky, zoradené podľa dátumu vytvorenia. Uľahčí to neskorší návrat k premeditovanému Slovu. Viac informácií je možné nájsť na stránke www.lectiodivina.sk.

Lectio Divina je známe od prvých storočí cirkvi. Rozšírená bola už za čias púštnych otcov. Svätý Benedikt neskôr urobil prax Lectio divina základnou normou západného mníšstva. Od najstarších storočí až po dnešné časy je Lectio Divina životnou praxou, ktorá nás pozýva do intímneho vzťahu s Bohom.

Pápež Benedikt XVI. v roku 2005 zdôraznil, že jedným z účinných spôsobov, akým sa môže dnes obnoviť Cirkev, je práve Lectio divina. Povedal, že „stále čítanie Svätého písma, sprevádzané modlitbou prinesie Cirkvi novú duchovnú jar.“ Túto myšlienku upresnil slovami: „Medzi mnohorakým ovocím tejto novej biblickej jari by som rád spomenul rozšírenie sa starodávnej praxe lectio divina, duchovného čítania Svätého písma.

Táto prax spočíva v dlhšom zotrvaní nad biblickým textom, ktorý sa opätovne číta, ba takmer „prežúva“, … s cieľom vyťažiť z neho takpovediac „šťavu“, ktorá by živila meditáciu a kontempláciu a stala by sa akoby životnou miazgou pre konkrétny život. Podmienkou praktizovania Lectio divina je, aby myseľ i srdce osvietil Duch Svätý, teda sám inšpirátor Svätého písma, a teda, aby boli disponované na postoj „nábožného počúvania.“


Zdroj: Farnosť Dobrého pastiera( TK KBS, fdp, ml; pz ) 20221103018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]