[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

O čom píše teologický mesačník Duchovný pastier v novembri 2022
P:3, 02. 11. 2022 11:51, DOM

Bratislava 2. novembra (TK KBS) Vyšlo nové číslo teologického mesačníka Duchovný pastier (11/2022). Prinášame jeho anotáciu, ktorú spracoval šéfredaktor Daniel Dian.

-

Novembrové číslo teologického periodika Duchovný pastier je opäť rôznorodé. V pravidelnej rubrike DUCHOVNÝ ŽIVOT sa P. Dominik Pavol, CM prihovára čitateľovi aktuálnou meditáciou Nádej po smrti. V rubrike DOGMATIKA sa ten istý autor venuje téme Katolícka viera vo večný život.

V ďalšej pravidelnej rubrike VÝROČIA dvojica autorov Daniel Dian a Jozef Krištof približujú výročia osobností a udalostí pripadajúce na november 2022: Hadrián II., Jozef Kútny, encyklika Pia XII. Mediator Dei, arcibiskup Mons. Július Gábriš, Anton Bagin.

Profesor Gabriel Ragan, nám v rubrike LITURGIA v rámci ďalšej pravidelnej rubrike DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL – STÁLE AKTUÁLNY A NENAPLNENÝ pri príležitosti 60. výročia začatia Druhého vatikánskeho koncilu (11. októbra 1962) a nadchádzajúceho jubilea v roku 1963 podpísania koncilového dokumentu Sacrosanctum concilium (4.12.1963) ponúka veľmi zaujímavú prvú časť príspevku Dedičstvo sv. Cyrila a Metoda v spojení s Rádom svätého Benedikta.

Pápež František sa ako Peter našich dní čoraz viac prejavuje ako pápež, ktorého označujú za silne sociálne cítiaceho človeka, charizmatika v oblasti ekológie. Jeho príhovory neustále pripomínajú svetu dôležitosť konania v tejto oblasti. Neustále vyzýva k odhaľovaniu dôležitosti sociálneho zázemia, preto aj naše periodikum napomáha a i naďalej bude sa venovať tejto téme v pravidelnej rubrike SOCIÁLNA  NÁUKA CIRKVI V DUCHOVNOM PASTIEROVI.

Dvaja autori sa jej venujú už dlhší čas. Prvý z nich Juraj Bernačiak, SCJ nám už v tretej časti približuje konanie Pia XII. v oblasti sociálnej činnosti pod názvom  Spoločenské učenie Pia XII. Autora štyroch sociálnych encyklík Pia XI. zas približuje Jaroslav Ondráš v súvislosti so stým výročím vzniku Katolíckej akcie a zároveň s poukazovaním ako sa zverejnenie encykliky Ubi arcano (23.12.1922) premietlo aj na Slovensko.

V rubrike HOMÍLIE sú tieto od Štvrtej adventnej nedele cyklu A až po Druhú nedeľu po Narodení Pána -  Krst Pána „A“. V rubrike Nové knihy – recenzie Stanislav Gábor ponúka recenziu autobiografickej knihy bývalého prešovského eparchu Mons. Jána Hirku: Pod ochranou Panny Márie. Pastier v službe Cirkvi.

Druhé doplnené vydanie knihy vyšlo pri príležitosti nedožitého 99 výročia narodenia tohto eparchu. Martin Uher nám pripravil recenziu knihy spomienok bývalého rektora Kňazského seminára sv. Karola Boromejského v Košiciach, zanieteného ekumenistu Mons. Antona Konečného V službe jednoty, ktorú vydalo Vydavateľstvo Nové mesto, 2022 má 240 strán.

TK KBS informoval Daniel Dian( TK KBS, dd, ml; pz ) 20221102034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]