[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 03. 10. 2023   Meniny má Stela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo františkánskom kostole Všetkých svätých slávili patrocínium kostola
P:3, 02. 11. 2022 09:23, DOM

Hlohovec 2. novembra (TK KBS) V utorok 1. novembra 2022, na sviatok Všetkých svätých, sa vo františkánskom kostole Všetkých svätých počas svätej omše slávilo patrocínium kostola, čiže jeho titul. Hlavným celebrantom a zároveň slávnostným kazateľom bol páter Daniel František Berta OFM, pôsobiaci v Trnave. Koncelebrovali páter gvardián Augustín Peter Hlavina OFM a hlohovský kaplán Samuel Sádecký.

Páter Hlavina OFM na úvod privítal pátra Bertu a spomenul, že ich spája to, že sú východniari, že spolu pred vyše 20 rokmi začínali svoju formáciu v tomto kostole v Hlohovci, spolu študovali na vysokej škole a spolu boli aj vysvätení za kňazov. Slávnostný kazateľ vo svojej homílii spomenul, že slávenie Všetkých svätých je o to výnimočnejšie, že je to aj titul tohto kostola.

Svätosť udeľuje Boh za plnohodnotný život tu na zemi. Aj my by sme mali kráčať týmto smerom. Byť svätým totiž znamená snažiť sa plniť to poslanie, ktorým nás Boh obdaroval. Uctievame si nielen svätých, ktorých životopisy poznáme, ale všetkých, ktorí sú v nebi. Môžu byť medzi nimi aj naši známi. Je to aj výzva pre nás, že i my môžeme byť svätí.

My sa toho však bojíme, lebo máme svoje chyby a padáme, pritom svätí boli takí istí, ako sme my. Pomôcť nám môžu aj blahoslavenstvá, ktoré sú posolstvom o šťastí, uviedol kazateľ.

Svätosť spočíva v neustálom začínaní a neustálej práci na sebe. Svätosť je povolaním každého z nás, aby sme plnili poslanie, ktoré nám zveril Boh, aby sme sa stávali blahoslavenými a tak sa približovali k nášmu cieľu, ktorým je spoločenstvo s Bohom v nebi, dodal vo svojej homílii.

Slávnosť bola obohatená o bohatú asistenciu miništrantov, spev miestneho chrámového zboru i o nesenie obetných darov z rúk členov Združenia kresťanských seniorov a terciárov. Na záver páter Augustín  poďakoval hlavnému celebrantovi za povzbudivé slová a daroval mu knihu o hlohovskom kláštore. Páter Daniel Berta OFM na záver všetkým udelil slávnostné požehnanie.

TK KBS informoval Lucia Froncová( TK KBS, lfr, ml; pz ) 20221102026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]