[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätí nás učia demilitarizovať srdce - Anjel Pána 1. novembra
P:3, 02. 11. 2022 07:07, ZAH

Vatikán 2. novembra (RV) V deň slávnosti Všetkých svätých pápež František vyzval veriacich stať sa tvorcami pokoja a pričiniť sa o „demilitarizáciu srdca“. Po udelení požehnania z okna Apoštolského paláca pozdravil na diaľku obyvateľov Bahrajnu, kde sa už o dva dni zúčastní na Fóre pre dialóg medzi Východom a Západom a stretne sa s moslimami i s menšinovou katolíckou komunitou.

Príhovor pred modlitbou Anjel Pána

Slávnosť všetkých svätých, 1. novembra 2022

Drahí bratia a sestry, požehnaný sviatok, dobrý deň!

Dnes, keď slávime všetkých svätých, môžeme mať klamný dojem: môžeme si myslieť, že oslavujeme tie sestry a bratov, ktorí boli v živote dokonalí, vždy príkladní, presní, ba až „škrobení”. Avšak dnešné evanjelium vyvracia tento stereotypný pohľad, túto „svätosť z obrázka”. Ježišove blahoslavenstvá (porov. Mt 5,1-12), ktoré sú preukazom totožnosti svätých, totiž ukazujú presný opak: hovoria o živote proti prúdu, o revolučnom živote! Svätci sú tí opravdiví revolucionári.

Vezmime si napríklad veľmi aktuálne blahoslavenstvo: „Blahoslavení tí, čo šíria pokoj” (v. 9) a uvidíme, že Ježišov pokoj je úplne iný, ako si ho predstavujeme. Všetci túžime po pokoji, ale často to čo my chceme, nie je ozajstný pokoj, ale je to mať pokoj, aby nás nechali na pokoji, nemať problémy a byť v nerušenosti. Ježiš však nenazýva blahoslavenými tých, ktorí majú pokoj, ale tých, ktorí vytvárajú pokoj, bojujú za pokoj, budovateľov, tvorcov pokoja.

Pokoj sa totiž musí budovať, a ako každá stavba si vyžaduje odhodlanie, spoluprácu a trpezlivosť. Chceli by sme, aby pokoj pršal zhora, ale Biblia hovorí o „semienku pokoja” (Zach 8,12), pretože ono klíči zo zeme života, zo semienka nášho srdca; rastie v tichosti, deň za dňom, prostredníctvom skutkov spravodlivosti a skutkov milosrdenstva, ako nám to ukazujú žiariví svedkovia, ktorých dnes oslavujeme.

Niekedy si tiež myslíme, že pokoj prichádza silou a mocou, ale u Ježiša je to naopak. Jeho život a životy svätých nám hovoria, že semienko pokoja, aby mohlo rásť a prinášať ovocie, musí najprv zomrieť. Pokoj sa nedosiahne dobytím alebo porazením niekoho, nikdy nie je násilný, nikdy nie je ozbrojený. Sledoval som v (televíznom) programe „A Sua Immagine“ (Na jeho obraz) ako toľkí svätci a svätice bojovali, vytvárali mier prácou, vynaložením vlastného života, obetovaním života.

Ako sa teda človek stane tvorcom pokoja? V prvom rade je potrebné odzbrojiť srdce. Áno, pretože všetci sme vybavení agresívnymi myšlienkami a ostrými slovami jeden proti druhému a myslíme si, že sa obránime ostnatým drôtom sťažností a betónovými múrmi ľahostajnosti. A uprostred sťažovania sa a ľahostajnosti sa obraňujeme, ale toto nie je pokoj, toto je vojna.

Semienko pokoja si žiada demilitarizovať srdce. Ako je na tom tvoje srdce? Je už demilitarizované, alebo je v ňom sťažovanie sa a ľahostajnosť, je tam agresivita? A ako sa demilitarizuje srdce? Tým, že sa otvoríme Ježišovi, ktorý je „náš pokoj“ (Ef 2,14). Tým, že sa postavíme pred jeho kríž, ktorý je katedrou pokoja. Tým, že od neho v spovedi prijmeme „odpustenie a pokoj“. Tu je potrebné začať, pretože byť tvorcami pokoja, byť svätými, to nie je naša schopnosť, je to jeho dar, je to milosť.

Bratia a sestry, pozrime sa do svojho vnútra a spýtajme sa sami seba: sme tvorcami pokoja? Tam, kde žijeme, študujeme a pracujeme, prinášame napätie, slová, ktoré zraňujú, reči, ktoré šíria jed, polemiky, ktoré rozdeľujú? Alebo otvárame cestu k pokoju: odpúšťame tým, ktorí nás urazili, ujímame sa tých, ktorí sú na okraji, naprávame nejakú nespravodlivosť tým, že pomáhame tomu, kto má menej? Toto sa nazýva budovaním pokoja.

Môže však vzniknúť posledná otázka, ktorá sa týka každého blahoslavenstva: oplatí sa takto žiť? Nie je to strata? Odpoveď nám dáva Ježiš: tvorcovia pokoja „sa budú volať Božími synmi“ (Mt 5,9). Vo svete sa zdajú byť mimo, pretože sa nepodvoľujú logike moci a podmanenia, v nebi budú najbližšie k Bohu, budú mu najpodobnejší.

No v skutočnosti aj tu (na zemi) platí, že ten, kto si uzurpuje, zostane s prázdnymi rukami, zatiaľ čo ten, kto miluje všetkých a nikomu neubližuje, víťazí: ako hovorí žalm, „lebo budúcnosť patrí pokojamilovným“ (porov. Ž 37,37).

Nech nám Panna Mária, Kráľovná všetkých svätých, pomáha byť tvorcami pokoja v každodennom živote.

(Preklad: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News)

Pozdrav Bahrajnu pred apoštolskou cestou

Po spoločnej modlitbe Anjel Pána a udelení požehnania pápež František vopred pozdravil krajinu, ktorú navštívi v dňoch od 3. do 6. novembra.

„Pozajtra odchádzam na apoštolskú cestu do Bahrajnského kráľovstva, kde zostanem do nedele. Už teraz by som chcel vysloviť srdečný pozdrav s vďakou kráľovi, úradom, bratom a sestrám vo viere a všetkým obyvateľom krajiny, najmä tým, ktorí už dlhšie pracujú na príprave tejto návštevy.

Bude to cesta v duchu dialógu: zúčastním sa totiž na fóre, ktoré je vyjadrením nevyhnutnej potreby toho, aby si Východ a Západ viac vyšli v ústrety pre dobro ľudského spolužitia. Budem mať príležitosť stretnúť sa s náboženskými predstaviteľmi, zvlášť islamskými.

Prosím všetkých, aby ma sprevádzali modlitbou, aby každé stretnutie a podujatie bolo priaznivou príležitosťou podporiť v mene Božom bratstvo a pokoj, ktoré naša doba tak výsostne a naliehavo potrebuje.“

Za mier na Ukrajine

Ďalej pápež František povzbudil k pokračovaniu v modlitbe za mier pre Ukrajinu a tiež k skutkom lásky voči blížnym v týchto dušičkových dňoch formou modlitby za zosnulých a účasťou na svätej omši. Medzi skupinami na Námestí sv. Petra osobitne pozdravil účastníkov „Behu svätých“, tradičného dobročinného podujatia organizovaného misijnými združeniami saleziánov. Svoje výzvy Svätý Otec vyjadril týmito slovami:

„Nezabúdajme prosím, drahí bratia a sestry, na sužovanú Ukrajinu: modlime sa za mier, modlime sa za mier na Ukrajine.“

„Zajtrajší deň je venovaný pamiatke všetkých verných zosnulých. Okrem tradičnej návštevy hrobov našich blízkych vás pozývam, aby sme na nich pamätali v modlitbách, zvlášť pri svätých omšiach.“

„Som rád, že môžem privítať účastníkov Behu svätých, ktorý organizuje nadácia „Misie Don Bosco“ ako ľudový rozmer v rámci slávenia sviatku Všetkých svätých. Ďakujeme vám za vašu krásnu iniciatívu a za vašu prítomnosť!“( TK KBS, RV, jb, bd; rp ) 20221102020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]