[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Tagle o tom, prečo Svätá stolica obnovuje dohodu s pekingskou vládou
P:3, 26. 10. 2022 11:23, ZAH

Vatikán 26. októbra (TK KBS) Kardinál Luis Antonio Gokim Tagle v rozhovore s riaditeľom agentúry Fides, Giannim Valentom, uviedol, že cieľom dohody je zabezpečiť, aby čínski katolícki biskupi mohli vykonávať svoju službu v plnom spoločenstve s pápežom a chrániť sviatostný život Katolíckej cirkvi v Číne.

„Dôvodom všetkého je ochrana platnej apoštolskej postupnosti a sviatostnej povahy Katolíckej cirkvi v Číne, v túžbe upokojiť, potešiť a povzbudiť čínskych katolíkov“. Kardinál Luis Antonio Gokim Tagle používa pokojný tón a váži slová, aby zopakoval, čo vedie Svätú stolicu k tomu, aby spoločne s pekingskou vládou predĺžil o ďalšie dva roky platnosť dočasnej dohody o vymenovaní čínskych biskupov podpísanej v septembri 2018 a prvýkrát obnovenej už 22. októbra pred dvomi rokmi.

Ide o špecifickú záležitosť, hovorí, ktorá sa dotýka neuralgického bodu v živote katolíckej komunity v Číne. V tejto krajine viedli historické udalosti k bolestným zraneniam vo vnútri cirkvi, ktoré vrhli tieň podozrenia na samotný sviatostný život. Išlo teda o veci, ktoré sa dotýkali intímnej povahy cirkvi a jej spásneho poslania. Touto dohodou sa snažíme zabezpečiť, aby čínski katolícki biskupi mohli vykonávať svoje biskupské povinnosti v plnom spoločenstve s pápežom.

Svätá stolica, poznamenal kardinál Tagle, vždy pripomínala, že táto dohoda má obmedzený charakter, pretože sa dotýka pre cirkev zásadnej otázky, a tiež preto nemôže byť redukovaná na rámcový prvok nejakej diplomatickej stratégie. Akákoľvek úvaha, ktorá túto osobitnú fyziognómiu dohody ignoruje alebo zahmlieva, vedie k jej falošnému vykladaniu.

Filipínsky kardinál s vďačnosťou pripomína sensus fidei mnohých čínskych katolíkov, ktorých svedectvo nevyklíčilo v dobre obrábaných a chránených záhradách, ale na hrubej a nerovnej pôde. Uznáva, že niektoré rany potrebujú čas a Božiu útechu, aby sa zahojili. Pripomína, že biskupi nie sú 'pápežovi úradníci' ani 'štátni činitelia', ale 'nástupcovia apoštolov'.

Zámerom Svätej stolice, zdôrazňuje, je iba uprednostniť výber dobrých čínskych katolíckych biskupov, ktorí sú hodní služby a sú k nej vhodní. Podpora výberu dôstojných a vhodných biskupov je však aj v záujme národných vlád a úradov, vrátane tých čínskych. Jedným z prianí Svätej stolice potom vždy bolo podporovať zmierenie, aby sa zacelili rany a rozpory, ktoré sa v cirkvi otvorili v dôsledku utrpenia, ktorými prešla.

Nakoniec sa prefekt Dikastéria pre evanjelizáciu zveruje, ako a prečo mu aj posledné slová, ktoré počul od svojho čínskeho deduška, „konkrétneho a pragmatického katolíka“, dnes pomáhajú zvažovať, čo môže byť užitočnejšie v dialógu s pekingskou vládou: „Keď som sa dedkovi zveril so svojou túžbou vstúpiť do seminára, povedal mi: „Nepredstavoval som si, že môj vnuk bude kňazom... Nerozumiem tomu svetu kňazov!“ Cítil som sa trochu zahanbene, a preto dodal: „Nerozumiem tomu, ale napriek tomu chcem, aby si bol dobrým kňazom“. Keď teraz uvažujem o dialógu s čínskou vládou o cirkevných záležitostiach, myslím, že niekedy je lepšie hľadať jednoduché a priame argumenty, aby sme vyšli v ústrety konkrétnemu a pragmatickému prístupu našich partnerov. Nemôžeme od nich očakávať, že do hĺbky pochopia tajomstvo cirkvi oživené Duchom Svätým. Bolo pre mňa tiež ťažké vysvetliť dedkovi zdroj môjho kňazského povolania... Ale stále pre mňa bolo dôležité brať do úvahy jeho jednoduché prianie, aby som bol dobrým kňazom“, uzatvára kardinál Tagle.( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20221026024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]