[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätá stolica a Medzinárodný olympijský výbor: Nasledujte cestu mieru
P:3, 26. 10. 2022 10:33, ZAH

Vatikán 26. októbra (TK KBS) Svätá stolica zverejnila spoločné vyhlásenie Medzinárodného olympijského výboru a troch vatikánskych dikastérií, v ktorom sa obracajú na predstaviteľov medzinárodného spoločenstva s naliehavou výzvou k mieru v súvislosti s nedávnym stretnutím „Sport for All“, ktoré bolo na konci septembra vo Vatikáne.

Apel podpísali predseda MOV, Thomas Bach, kardinál José Tolentino de Mendonça, prefekt dikastéria pre kultúru a vzdelávanie, kardinál Kevin J. Farrell, prefekt Dikastéria pre laikov, rodinu a život, a kardinál Michael Czerny, prefekt Dikastéria pre službu integrálnemu ľudskému rozvoju.

Prinášame ho v plnom znení:

„Náš svet opäť čelí konfliktom, zmätkom a vážnym výzvam. Vojnové pohromy, klimatické zmeny a hospodárske problémy priniesli nevýslovnú bolesť a utrpenie miliónom ľudí po celom svete. V dôsledku svetovej vojny, ktorá sa vedie po častiach, muselo viac ako 100 miliónov ľudí opustiť svoje domovy, rodiny boli rozdelené a nespočetné množstvo matiek, otcov, synov a dcér žije v strachu, nemôže praktizovať svoju vieru, uskutočňovať svoje sny o lepšom živote alebo dokonca len športovať.

Táto ľudská tragédia prichádza v čase, keď sa svet stále spamätáva z globálnej pandémie, ktorá nám pripomenula, akí zraniteľní môžu byť všetci ľudia. Vo svetle tejto dôležitej skúsenosti pokory znovu potvrdzujeme svoje odhodlanie stavať na silnom pocite vzájomnej solidarity, ktorý vzišiel z pandemickej krízy. Sme presvedčení, že iba s takýmto duchom solidarity v srdci môžeme účinne čeliť mnohým výzvam, ktoré dnes ohrozujú ľudstvo a našu planétu.

V tomto duchu solidarity vyzývame svetových vodcov, aby hľadali spravodlivé a mierové riešenia všetkých sporov a konfliktov. Vyzývame ich, aby podporovali dialóg, porozumenie a bratstvo medzi národmi a dbali na dôstojnosť každého muža, ženy a dieťaťa, najmä chudobných, zraniteľných, marginalizovaných a tých, ktorí trpia násilím vojen a ozbrojených konfliktov.

Boh si praje mier a jednotu našej ľudskej rodiny. Olympijské a paralympijské hry sú veľkým symbolom takej jednoty, pretože spájajú jednotlivcov a národy v zdravej súťaži a povzbudzujú náš svet, aby v športovom boji videl skutočnú cestu k mieru, založenú na osobnej disciplíne a odhodlanie k tímovej práci v úsilí o dokonalosť.

Zjednotení týmto presvedčením apelujeme na svetových vodcov, aby túto cestu nasledovali v prospech všetkých ľudí a národov“.( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20221026018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]