[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 24. 06. 2024   Meniny má Ján      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pomôžte dostať príbeh Silva Krčméryho a Vlada Jukla do slovenských ulíc
P:3, 26. 10. 2022 09:52, DOM

Bratislava 26. októbra (TK KBS) Občianske združenie Nenápadní hrdinovia, ktoré niekoľko rokov systematicky pracuje na zaznamenávaní príbehov nespravodlivosti na Slovensku, prináša kampaň, vďaka ktorej sa aj vy môžete stať súčasťou príbehu Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla, a priniesť ho do slovenských ulíc. Jukl s Krčmérym sú popredné osobnosti tajnej Cirkvi na Slovensku. Stáli pri zrode sekulárneho inštitútu Spoločenstvo Fatima i organizovaní evanjelizačných spoločenstiev tzv. krúžkov.

Združenie Nenápadní hrdinovia a ľudia okolo nich sa dlhodobo snažia informovať a vzdelávať o príbehoch z čias komunistického režimu na Slovensku. Každoročne prebieha iniciatíva, prostredníctvom ktorej študenti vyhľadávajú doposiaľ nezaznamenané príbehy ľudí, ktorí boli nespravodlivo odsúdení, obmedzení alebo inak perzekvovaní počas minulého totalitného režimu.

Tieto príbehy zaznamenávajú a prinášajú verejnosti. Aktuálne je tiež v slovenských kinách film s názvom Slobodní, ktorý mapuje životný príbeh Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla, kľúčových osobností vtedajšej tajnej cirkvy, ale aj omnoho viac. Je to príbeh o tom, ako človek dokáže zmeniť svet, ale nemôže to urobiť sám.

Združenie Nenápadní hrdinovia na tomto filme spolupracovalo a spolupodieľalo sa na jeho výrobe a príprave.

„Práve príbeh Jukla a Krčméryho považujeme za kľúčový a dôležitý. Preto mu v našich aktivitách venujeme pomerne veľa priestoru. Doposiaľ sme už vydali brožúrku pre maturantov, prostredníctvom ktorej môžu nazrieť cez príbeh Silvestra Krčméryho do života v čase neslobody,“ uviedol predseda občianskeho združenia Nenápadní hrdinovia František Neupauer.

„Teraz prichádzame s kampaňou, ktorej cieľom je priniesť do slovenských ulíc výstavu, vo forme komixu, ktorá by verejnosti predstavovala príbeh Krčméryho a Jukla,“ uvádzajú autori.

Komix je vytvorený pútavou formou, tak, aby zaujal najmä mladú generáciu, ktorá dnes nie je veľmi dobre informovaná o udalostiach minulého režimu. Často úplne chýbajú informácie o tom, ako sa dnešný spôsob života líši od toho v minulosti. Autori veria, že táto výstava bude mať neoceniteľný prínos najmä pre mladú generáciu. Grafickú stránku výstavy pripravila Martina Frajštaková.

Podporiť kampaň a prispieť k tomu, aby sa komix dostal do verejných priestorov, je možné prostredníctvom verejnej zbierky cez platformu StartLab. Za svoj príspevok si môžete vybrať aj odmenu.

TK KBS informovala Monika Kmeťova( TK KBS, mkm, ml; pz ) 20221026016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]