[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli navštívil Košice
P:3, 24. 10. 2022 09:35, DOM

Košice 24. októbra (TK KBS) Každoročne si 22. októbra Cirkev pripomína spomienku sv. Jána Pavla II. Okrem toho si veriaci vždy  22. dňa v mesiaci pripomínajú v košickej Katedrále sv. Alžbety aj svätého Šarbela Machlúfa. Na októbrovú slávnosť do metropoly východu prišiel po prvýkrát apoštolský nuncius na Slovensku, arcibiskup Mons. Nicola Girasoli. V košickej katedrále ho privítali košický arcibiskup metropolita Bernard Bober spolu s pomocným biskupom Markom Forgáčom.

Mons. Nicola Girasoli pripomenul, že je veľkým ctiteľom sv. Šarbela a svätého Jána Pavla II., ktorého spomienku si v tento deň pripomíname a ktorý ho pred rokmi vysvätil na kňaza. Ako uviedol, priniesol Košičanom objatie pápeža Františka, ktorý pred rokom navštívil  Košice. „Pápež František nám stále opakuje, že máme mať vieru plnú optimizmu, nadšenia a sily. Povzbudzuje nás, aby sme mali nohy stále na zemi, ale srdce v nebi. Svoju vieru musíme žiť v radosti a som veľmi rád, že tu môžem s vami prežívať našu vieru a verím, že nabudúce sa vám budem môcť prihovoriť aj slovensky.

Chcem sa poďakovať vášmu arcibiskupovi Bernardovi, ktorý robí veci v súlade so Svätým stolcom a ja som veľmi rád, že sa stal predsedom Konferencie biskupov Slovenska. Ďakujem vám excelencia za to ako robíte veci, za spôsob, akým slúžite, za to, že ste blízko kňazom a Božiemu ľudu.“ Na záver svojho príhovoru odovzdal apoštolský nuncius arcibiskupovi Boberovi striebornú medailu Svätého Otca Františka ako poďakovanie za jeho službu.

Košický arcibiskup Bernard Bober v homílii poukázal na časté posudzovanie a odsudzovanie druhých. „V živote je potrebné učiť sa mať pred očami svoje vlastné hriechy, chyby, a prosiť spolu s kráľom Dávidom, slovami žalmu: Zmiluj sa, Bože, nado mnou pre svoje veľké milosrdenstvo ( Ž 51 ) - a zároveň nikdy nepohŕdať druhými. Je to dôležitý postoj srdca, ktorý je potrebné si osvojiť v modlitbe i v každodennom živote. V duchu dnešného Božieho slova nás aj svätý Šarbel, ktorého 45. výročie svätorečenia sme si pripomenuli 9. októbra tohto roku, povzbudzuje slovami: Vždy čiň dobro. Nehľadaj príležitosť  na odpočinok. Na svojho brata sa pozeraj tak, ako sa pozeráš na seba. Nikdy neodsudzuj, ani nerozhoduj na základe toho, čo vidíš.“

Po svätej omši bola možnosť uctenia si relikvie sv. Šarbela a individuálneho pomazania olejom, ktorý vyteká z hrobu svätca v Libanone.

TK KBS informoval Jaroslav Fabian( TK KBS, jfa, ml; pz ) 20221024020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]