[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Zvolenský vysvätil za diakona verbistu Lukáša Hanúska SVD
P:3, 24. 10. 2022 09:05, DOM

Bratislava 24. októbra (TK KBS) Verbisti majú nového diakona. V sobotu 22. októbra vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou bratislavského arcibiskupa metropolitu Mons. Stanislava Zvolenského prijal sviatosť vysviacky v stupni diakonátu Lukáš Hanúsek SVD. Slávnosť sa uskutočnila v kostole sv. Arnolda Janssena v Bratislave-Petržalke za hojnej účasti kňazov, mládeže a Božieho ľudu.

Svedectvo o súcosti kandidáta diakonátu vydal rektor Misijného domu Arnolda Janssena Johny Ambattu. Byť diakonom je darom nášho Pána Ježiša, ktorý každému z nás dáva zvláštne povolanie.

Diakon Lukáš Hanúsek sa narodil 7. februára 1990 v Bratislave ako štvrtý zo šiestich detí rodičom Michalovi a Helene. Pokrstený bol o 11 dní neskôr vo farskom kostole v Pezinku. Vyrastal v Pezinku, v historickej časti Cajla, neďaleko svojich starých rodičov a príbuzných. Na Cajle sa aktívne zúčastňoval svätých omší v kostolíku povýšenia sv. Kríža, kde začal aj miništrovať.

V Pezinku navštevoval základnú školu, neskôr tu absolvoval aj Obchodnú akadémiu. Po maturite nastúpil na Ekonomickú univerzitu v Bratislave, kde získal titul inžinier v odbore Hospodárska politika. Po ukončení štúdií nastúpil ako finančný analytik do spoločnosti Lidl.

Už ako študent vysokej školy sa Lukáš niekoľkokrát zúčastnil duchovných obnov, ktoré organizovali verbisti v Misijnom dome v Bratislave. Vďaka nim spoznal túto rehoľnú spoločnosť a neskôr aj túžbu stať sa jej súčasťou a podieľať sa na jej misijnom poslaní.

Po roku v zamestnaní v spoločnosti Lidl Lukáš nastúpil 26. júla v roku 2015 do postulátu Spoločnosti Božieho slova v Nitre. V dnešný deň pred 7 rokmi vstúpil do ročného noviciátu a o rok neskôr, v roku 2016, zložil svoje prvé rehoľné sľuby.

Počas rokov formácie Lukáš študoval  a študuje na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity v Bratislave. Po ukončení bakalárskeho stupňa absolvoval ročnú pastoračnú prax vo farnosti Kolín v Česku. Momentálne študuje na magisterskom stupni v odbore Katolícka teológia, ktorý by mal ukončiť budúci rok. Lukášovým misijným určením je Čad.

V homílii arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský povzbudil kandidáta diakonátu k prežívaniu diakonskej služby v úzkom spojení s Božím slovom. „Znie to tak samozrejme, ale je to fascinujúce. Mať Slovo od Boha, môcť ho počuť našimi ľudskými ušami“, zamyslel sa v homíli Mons. Stanislav Zvolenský.

Lukáš si zvolil Spoločnosť Božieho Slova a dnes osobitným spôsobom v tejto Spoločnosti dostane aj poslanie prostredníctvom diakonskej vysviacky, aby Božiemu Slovu slúžil.

Ďalej Mons. Zvolenský sa v homílii sústredil na myšlienky služby Božiemu Slovu, ktorú diakon vykonáva. „Sprostredkovať Božie slovo iným znamená, že človek si zachová ľudskú pokoru, že sa neoddá nadmerne radostiam pozemského života, aby nestratil zmysel pre to, čo hovorí Boh.“

Arcibiskup Zvolenský poukázal na potrebu byť vnímavý pre to, čo hovorí Boh. Lukáša povzbudil, že dostáva pozoruhodné misijné určenie do Čadu a poprial mu, aby svietil Božím slovom a bol stelesnením Božieho slova medzi tými, ku ktorým je poslaný.

Nový diakon slúžil počas svätej omše a po jej skončení nasledovalo pohostenie v záhrade misijného domu. Práve tam sa veriaci, priatelia a známi mali možnosť stretnúť s diakonom Lukášom, pánom arcibiskupom, verbistami a známymi a takto spoločne prežívať radosť z nového diakona, ktorého nám Pán požehnal.

TK KBS informoval Martin Štefanec SVD( TK KBS, mst, ml; pz ) 20221024018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]