[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikánsku Baziliku sv. Petra čaká nový kultúrny a duchovný program
P:3, 21. 10. 2022 13:05, ZAH

Vatikán 21. októbra (RV CZ) Po nedávnom premietaní životného príbehu svätého Petra na fasáde vatikánskej baziliky, ktoré sa stretlo s veľkým ohlasom, sa návštevníci katedrály môžu tešiť na ďalšie kultúrne iniciatívy. V Tlačovom stredisku Svätej stolice ich predstavil generálny vikár Mestského štátu Vatikán a arcibiskup vatikánskej baziliky kardinál Mauro Gambetti.

Ide o štyri stretnutia venované apoštolovi Petrovi v oblasti histórie, umenia a kultúry. Prvé z týchto Lectio Petri prednesie kard. Gianfranco Ravasi, emeritný predseda Pápežskej rady pre kultúru a zakladateľ Nádvoria národov, v utorok 25. októbra o 18:30. Sprevádzať ho bude sláčikové kvarteto a známa talianska herečka Alba Rohrwacherová prednesie časti evanjelia, ktoré sa týkajú práve svätého Petra.

Ďalšie z týchto stretnutí - 22. novembra - bude mať ekumenický charakter a bude sa niesť v znamení dialógu o Petrovom primáte medzi katolíckymi, evanjelickými a pravoslávnymi teológmi. Nasledujúce Lectio (17. januára budúceho roka) bude opäť viesť kardinál Ravasi spolu s profesorom Giulianom Amatom, emeritným predsedom talianskeho ústavného súdu.

Napokon 7. marca 2023 sa Lectio Petri pod názvom "Quo vadis" zameria na postavu apoštola Petra v umení, literatúre a hudbe.

Oddelený prístup do baziliky pre turistov a pútnikov

Na okraj prezentácie kardinál Gambetti v odpovedi na otázky novinárov vysvetlil, že sa pripravuje projekt, ktorý umožní rýchlejší prístup do baziliky pre veriacich prichádzajúcich na modlitbu.

„Do konca roka začneme experimentovať, zdvojnásobíme prístupové cesty a uvidíme, aké masívne budú tieto toky turistov a veriacich. Od júna tohto roku sme zaznamenali denný počet návštevníkov, ktorý nikdy neklesol pod 47 000 denne. Turistický aspekt nepochybne prevláda, ale je tu aj veľa ľudí, ktorí sa prichádzajú modliť."

Socha svätého Ondreja Kima

Kardinál Gambetti tiež potvrdil, že socha kórejského mučeníka svätého Ondreja Kima Tegona bude umiestnená v jednom z výklenkov pozdĺž hlavnej lode baziliky: bude to prvá zo série sôch venovaných svätcom, ktorí predstavujú rôzne krajiny, národy a geografické oblasti.

Nakoniec vyjadril spokojnosť s projekciou na fasáde baziliky od 2. do 16. októbra, ktorej témou bol život svätého Petra. „Dokončujeme zber údajov. Podľa prvých dojmov je bilancia veľmi pozitívna a povzbudivá. Dôležitá je kvalita obsahu, ktorý môže osloviť každého človeka, aby sa bazilika otvorila celému svetu.“

 (Zdroj: RV CZ)

 ( TK KBS, rv cz, ml pz ) 20221021026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]