[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ekumenické spoločenstvo cirkvi v Košiciach pripravilo bohoslužba za úrodu
P:3, 21. 10. 2022 10:35, DOM

Košice 21. októbra (TK KBS) Ekumenické spoločenstvo cirkví a náboženských spoločností na území mesta Košice pripravilo ďakovnú ekumenickú bohoslužbu za úrodu, ktorá sa niesla podľa tradície Reformovanej cirkvi. Ďakovná bohoslužba za úrodu sa konala v kostole Reformovanej cirkvi na Hrnčiarskej 9 v Košiciach. 

Tejto bohoslužby sa zúčastnili zástupcovia kresťanských cirkví - za Teologickú fakultu jej dekan doc. Radoslav Lojan, za Evanjelickú cirkev a.v. Dušan Havrila a za Československú cirkev husitskú Róbert Kovács. Bratskú jednotu baptistov zastupoval pastor Andrej Kraljik, Reformovanú kresťanskú cirkev farárka Erika Domonkošová, Gréckokatolícku cirkev Miroslav Bardzák, za Cirkev bratskú bol prítomný prof. Ivan Žežula. Rímskokatolícku cirkev zastupoval  prof. Pavol Dráb a prof. Anton Konečný. 

Hlavným celebrantom bohoslužby bol miestny farár Slovenského reformovaného cirkevného zboru Jaroslav Széles. Privítal všetkých prítomných aj zástupcov cirkví ES. Zástupca moderátora ES Radoslav Lojan predstavil prítomným podnet k tejto bohoslužbe: modliť sa a ďakovať za úrodu, a tým i za všetky ostatné hmotné a duchovné Božie dobrodenia. Do popredia vystupuje potreba ďakovať spoločne, kresťansky, ľudsky a ekumenicky. Pripomenul aj aktuálnu potrebu – za mier vo svete, najmä na Ukrajine a to na základe viery „čo je nemožné ľuďom, je možné Bohu“. Nasledovali spevy modlitby a čítanie zo Starého i Nového zákona 1Kr 8,55-61: „Požehnanie Šalamúna“ a Kol. 3 3,12-17, Evanjelium podľa Jn 15,9-17: „Toto vám prikazujem: milujte sa navzájom“. 

V kázni sa pastor Bratskej jednoty baptistov Andrej Kraljik zameral na priateľstvo medzi ľuďmi a osobitne na priateľstvo s Ježišom Kristom. Doplnil to osobným svedectvom ako našiel Boha vo svojom živote. Žil a narodil sa v Juhoslávii odkiaľ s rodičmi museli náhle utiecť pred vojnou na Slovensko. Tu vyštudoval a pracoval. Teraz prijal službu pastora cirkevného zboru BJB v Košiciach. 

Pokračovalo sa v modlitbe vďaky, prorockej modlitbe, spoločnej modlitbe Pána „Otče náš“, znaku pokoja, ďakovnej modlitbe „Teba, Bože chválime“. V závere sa prihovoril moderátor ES Dušan Havrila a oboznámil prítomných o úspešnom 9. Valnom zhromaždení ES a ďalších pripravovaných ekumenických aktivitách: Teologická fakulta v Košiciach, Katolíckej univerzity v Ružomberku v spolupráci s Ekumenou Košice pripravuje medzinárodnú vedeckú konferenciu Bl. Sára Salkaházi v odkaze služby pre migrantov, ktorá sa uskutoční 3. novembra 2022.

Pravidelný Festival sakrálneho umenia v Košiciach bude dňa 14. novembra 2022 obohatený o prezentáciu publikácie A. Konečného „V službe jednoty“ a 27. novembra 2022 sa bude konať Adventný koncert v Evanjelickom kostole na Mlynskej ulici .  Ďakovnú bohoslužbu ukončil  Áronovským požehnaním. Záverečná pieseň sa niesla dvojjazyčne v slovenskom a maďarskom jazyku vďaka prítomným členom obidvoch cirkevných zborov Reformovaného maďarského a slovenského, informovali v správe Marieta Koščíková a Dáša Fedorková.( TK KBS, mko, dfe, ml; pz ) 20221021020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]