Bratislava 21. októbra (TK KBS) V Bratislave privítali biskupa Wilfreda Anagbeho a duchovného otca Remigiusa Ihyula z Nigérie. Počas návštevy biskup Wilfred opakoval jednu výzvu - My, ktorí môžeme, musíme zdvihnúť svoj hlas proti násiliu. Kresťania v mnohých častiach Nigérie sú absolútne bezmocní - ich vláda im nepomôže. Jediné, čo im môže pomôcť, je tlak medzinárodného spoločenstva.
Toto volanie zaznelo aj v Európskom parlamente, kde biskup Wilfred, ktorý stojí na čele diecézy Makurdi, opísal situáciu v Nigérii ako "nič iné ako džihád odetý do mnohých mien: terorizmus, únosy, zabíjanie pastierov, banditizmus, rôzne militantné skupiny atď." Ide o účelné vyhladzovanie kresťanov v krajine a keďže vláda nijako nepostihuje útočníkov, biskup hovorí o otvorenej podpore tohto násilia.
Život je obzvlášť ťažký pre kresťanov na severe krajiny s moslimskou väčšinou, ktorí často podliehajú právu šaría, a to aj napriek tomu, že ústava Nigérie je iná, píše ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi. Diecéza Makurdi sa nachádza v strednom páse, v štáte Benue, kde podľa bolo podľa záznamov od roku 2011 do júna 2022 zabitých viac ako 5 000 kresťanov. Kresťania a moslimovia sú tu viac zmiešaní - strety kvôli náboženstvu, ale aj pôde a prírodným zdrojom sú preto bežné. Od júna 2022 štát Benue utrpel viac ako 200 útokov. Takmer dva milióny ľudí boli vysídlené a žijú v táboroch po celom štáte.
Biskup odmietol myšlienku, že náboženstvo nemá s konfliktami nič spoločné. „Benue je terčom útokov, pretože väčšina jeho obyvateľov vytrvalo deklaruje svoju vôľu nevzdať sa svojej židovsko-kresťanskej viery, identity a kultúrnych hodnôt v prospech islamu,“ dodal. Neostalo len pri slovách. Otec Remigius nám ukázal aj fotografie po jednom brutálnom útoku na kresťanov, ktorý sa stal práve počas ich návštevy na Slovensku. Ľudia na fotografiách zomreli špeciálne krutým spôsobom. Mnohí mali zohavené telá a tváre až tak, že tieto fotografie nie sú zverejniteľné.
„Predstavte si, že takéto správy a fotografie dostávate denne. Toto je naša každodenná realita,“ povedal duchovný otec Remigius. Na otázku, ako je možné, že v tejto situácii si tak veľa ľudí stále zachováva svoju vieru, nám odpovedal, že jediným vysvetlením je pôsobenie Ducha Svätého. „Ľudia skôr položia svoj život, ako by sa mali vzdať viery. Je to úžasné svedectvo a pôsobenie Ducha Svätého. Nik sa nechce vzdať Krista.“ Okrem straty na životoch sú tu však aj trvalé rany, ktoré nesú tí, ktorí prežijú.
„Je nemožné zachovať si rovnováhu po tom, čo sme boli svedkami masakru nevinných a bezbranných ľudí. Bolesť je veľká a rany sa pravdepodobne v dohľadnom čase nezahoja,“ priznáva biskup Wilfred. Biskup vystúpil aj v RTVS a v TV Lux. Oba rozhovory si môžete pozrieť zo záznamu. Slováci môžu podporiť trpiacich kresťanov v Nigérii vďaka nadácii ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi. „Aj vďaka Vašej podpore, môžeme pomáhať utečencom v táboroch, podporovať farnosti a tiež podporovať psychosociálne projekty, ktoré pomáhajú ľuďom prekonávať traumu,“ uvádza ACN.
Zdroj: ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi, Lucia Froncová