[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Spojenie sa pre dobrú vec - Carlova kvapka krvi v Kežmarku
P:3, 21. 10. 2022 09:20, DOM

Kežmarok 21. októbra (TK KBS) Tri subjekty, ktoré zdanlivo nemajú nič spoločné, Rímskokatolícka cirkev - farnosť Kežmarok, Národná transfúzna služba SR - pracovisko Poprad a Boutique hotel Hviezdoslav v Kežmarku, sa spojili pre dobrú vec a rozhodli sa zorganizovať podujatie pod názvom Carlova kvapka krvi.

Carlova kvapka krvi, plagat

„Zámer zorganizovať výjazdový odber krvi v priestoroch nášho hotela sme mali už dávnejšie, avšak chýbala nám nosná myšlienka. Potešili sme sa nápadu uctiť si práve týmto humánnym činom – darovaním krvi, pamiatku blahoslaveného Carla Acutisa, ktorého krátky, no plodný život ,môže byť vzorom i pre našu mládež. Veríme, že mnoho najmä mladých ľudí sa k tomuto ušľachtilému činu zachraňujúcemu životy odhodlá prvýkrát práve na Carlovu počesť,“ hovorí Maja Brezinová, manažérka hotela Hviezdoslav.

Vo štvrtok 27. októbra môžu preto ostrieľaní i noví darcovia krvi nielen darovať vzácnu tekutinu na netradičnom mieste - v eventovej sále hotela Hviezdoslav, ale i zúčastniť sa na svätej omši v Bazilike sv. Kríža v Kežmarku, počas ktorej získajú potrebné povzbudenie k vykonaniu skutku lásky a využiť jedinečnú možnosť vidieť a uctiť si relikviu Carla Acutisa.

„Potrebujeme orodovanie blahoslaveného Carla pri hľadaní nových foriem ohlasovania Krista mladým ľuďom. Preto prosíme Pána, aby, na Carlov príhovor a orodovania pritiahol k sebe mnohých mladých aj v našom meste. Toto je jedna z foriem. Terajší pápež František vyhlásil Carla za blahoslaveného. Svätosť je možné dosiahnuť aj v džínsoch a teniskách. Chceme šíriť evanjelium aj za múrmi našich kostolov,“ povedal farár a dekan rímskokatolíckej farnosti František Trstenský. 

„Uskutočňovanie výjazdových odberov je čoraz populárnejšie. Zmyslom je, aby sa do mobilných odberov zapojilo čo najviac nováčikov, ktorí pod dohľadom svojich skúsených kolegov – darcov ľahšie prekonávajú prvotný ostych či strach. Svojím príkladom často „pritiahnu“ k odberu ďalších a postupne sa z hromadného odberu stáva akási slávnosť humanity. Skupinu darcov je potrebné neustále obnovovať a prilákať do radov pravidelných darcov mladých a zdravých ľudí, ktorí sa ešte neliečia na chronické ochorenia. Stále platí, že krv vo všetkých svojich funkciách nie je umelo nahraditeľná a len človek – humanista a altruista tu môže pomôcť,“ pripomína vrchná sestra popradského pracoviska NTS SR Jana Svitanová.

Organizátori veria, že si mnohí z pravidelných darcov odložili svoj plánovaný odber na posledný októbrový štvrtok. A rovnako veria, že 27. októbra od 8:00 do 11:00 sa súčasťou netradičného výjazdového odberu stanú aj mnohí z tých, ktorí sa na darovanie krvi odhodlávali a hľadali vhodný termín na prvý odber. Snáď sa z Carlovej kvapky krvi stane každoročná tradícia.( TK KBS, ft, ml; pz ) 20221021014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]