[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 24. 06. 2024   Meniny má Ján      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sociálna subkomisia KBS udelí prvý raz Cenu sv. Matky Terezy
P:3, 20. 10. 2022 14:41, DOM

Bratislava 20. októbra (TK KBS) Sociálna subkomisia, ktorá pôsobí pod Teologickou komisiou Konferencie biskupov Slovenska (KBS), udelí tento rok Cenu svätej Matky Terezy z Kalkaty.

Prvých laureátov ňou odmení pri príležitosti Dňa chudobných, ktorý vyhlásil Svätý Otec František a tento rok pripadá na 13. novembra. Slávnosť oceňovania bude 10. novembra v Centre Salvator v Bratislave.

„Pracovať na lepšom svete prostredníctvom služby núdznym vníma ako svoje osobné povolanie množstvo pomáhajúcich. Sociálna subkomisia teologickej komisie KBS chce vyjadriť úctu a uznanie takýmto ľuďom a začína udeľovať od tohto roku Cenu svätej Matky Terezy z Kalkaty,“ informovala Subkomisia.

Ocenenie je spojené s medailou s podobizňou Matky Terezy z Kalkaty. Autorom návrhu je medailér a akademický sochár  Michal Gavula. Medailu vyrobili v Kremnici.

Cenu udelí predseda Sociálnej subkomisie Teologickej komisie KBS Mons. Peter Rusnák. „Zmyslom ocenenia je vyjadriť úctu a vďaku konkrétnym ľuďom, ktorí  celým srdcom, dlhodobo a často aj v skrytosti, slúžia chudobným a na pomoc odkázaným. Vidia v nich  Ježišovu tvár,  sú inšpirovaní evanjeliom a svoju vieru prejavujú v skutkoch konkrétnej pomoci a služby,“ hovorí. 

Prvými laureátmi budú pani Anna Ivanková (riaditeľka Gréckokatolíckej eparchiálnej charity Košice), sestra Silvia Zábavová, sestra Ráchel Emília Chovancová a sestra Antónia Veronika Rusnáková z komunity Congregatio Jesu z občianskeho združenia Jarovnice.

Ďalej ocenenie prevezmú Oľga Stropkovičová, ktorá pôsobí vo väzenskej duchovnej službe, Róbert Šujan, kňazi Vladimír Maslák a Martin Dado z občianskeho združenia Dobrý pastier v Kláštore pod Znievom a v Bzovíku.

V rámci 3. ročníka Európskych katolíckych sociálnych dní o vzdelávaní a činnosti sestier z Jarovníc  vznikol film. O téme Ekologická konverzia v prospech všetkých a živote na Ambrošovom Laze v Bzovíku je možné nájsť dokument na kanáli Sociálnej subkomisie. 

TK KBS informovala Katarína Hulmanová ( TK KBS, khu, ml; pz ) 20221020027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]