[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 04. 2024   Meniny má Ervín      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Do modlitby ruženca za pokoj a mier sa zapojil rekordný počet Slovákov
P:3, 20. 10. 2022 11:16, DOM

Bratislava 20. októbra (TK KBS) V utorok 18. októbra 2022 sa deti na celom svete zjednotili v modlitbe ruženca. Do iniciatívy Milión detí sa modlí ruženec, ktorú organizuje pápežská nadácia ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi, sa zapojili farnosti, školy, škôlky, rodiny a stretká vo viac ako 140 krajinách na všetkých kontinentoch.

Od Francúzskej Polynézie až po najzápadnejší kút Kanady sa tento rok na medzinárodnej webstránke zaregistrovalo vyše 830 000 detí. Podľa predbežných údajov je krajinou s druhým najvyšším počtom účastníkov práve Slovensko. K modlitbe sa prihlásilo viac ako 180 000 ľudí zo všetkých kútov krajiny.

K modlitbe ich pozval aj pápež František, ktorý v nedeľu 16. októbra vo svojom príhovore povedal: „Ďakujeme všetkým chlapcom a dievčatám, ktorí sa iniciatívy zúčastňujú! Pripájame sa k nim a zverujeme do príhovoru Panny Márie strýznený ukrajinský ľud i ďalšie národy, ktoré trpia vojnou a akoukoľvek formou násilia a biedy.“

Začiatky modlitbovej iniciatívy sa datujú do roku 2005, kedy sa skupinka detí zišla pri modlitbe ruženca vo venezuelskom hlavnom meste Caracas. Dospelí, ktorí ich pozorovali, si spomenuli na výrok sv. Pátra Pia: „Keď sa milión detí bude modliť ruženec, svet sa zmení.“ Iniciatíva sa rýchlo rozšírila a stala sa celosvetovým fenoménom. Od roku 2008 ju podporuje nadácia ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi.

Cieľom je vyprosiť pokoj a jednotu na celom svete a zároveň povzbudiť deti a mladých ľudí, aby v ťažkých časoch dôverovali Bohu, uviedol prezident nadácie ACN kardinál Mauro Piacenza. Na rozdiel od uplynulých rokov, kedy boli kvôli pandemickým opatreniam stretnutia obmedzené, tento rok sa spoločná modlitba ozývala z tisícov tried, kostolov, pastoračných centier i rodín.

„Sme veľmi radi, že modlitba ruženca spojila aj tento rok deti spolu s dospelými. V mene celej nadácie ACN, ktorá organizuje túto iniciatívu, ďakujem všetkým učiteľom, kňazom, katechétom, rodičom a najmä deťom za to, že sa zapojili do tejto modlitby. Som presvedčený, že milosrdný Boh Otec vypočuje volanie svojich detí,“ hovorí Miroslav Dzurech, riaditeľ národnej kancelárie ACN na Slovensku.

„Ako škola sme sa aj my zapojili do tejto modlitbovej iniciatívy a spolu so žiakmi sme vyprosovali milosti pre nás i svet,“ napísala nadácii ACN sestra Paulína z Cirkevnej spojenej školy v Snine. „Jednotlivé desiatky sa predmodlievali deti z tried. Pri každom desiatku sme symbolicky zapálili jednu sviecu. Bol to vzácny čas,“ pripojila učiteľka zo Základnej školy Citadela v Ivanke pri Dunaji, Anežka Brodňanská.

Tohtoročná modlitba sa obracala najmä k Bohu Otcovi, ktorý stvoril svet z lásky, túži zachrániť všetky národy a priviesť ich k sebe. Do jeho všemocných rúk zverovali modliace sa deti osobitným spôsobom všetky miesta, kde dnes ľudia nemôžu žiť v pokoji. Podobenstvo o márnotratnom synovi a milosrdnom Otcovi im priblížil aj komiks od nadácie ACN, ktorý si mohli vymaľovať.

Zdroj: ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi, Lucia Froncová( TK KBS, acn, lfr, ml; pz ) 20221020017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]