[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 10. 06. 2023   Meniny má Margaréta      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vladyka Peter Rusnák posvätil nový ikonostas vo Svidníku
P:3, 18. 10. 2022 14:09, DOM

Bratislava 18. októbra (TK KBS) V nedeľu 16. októbra navštívil vladyka Peter Rusnák, apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie farnosť Svidník, kde v Chráme Božej múdrosti slávil archijerejskú svätú liturgiu pri ktorej posvätil aj novopostavený ikonostas. Zároveň farnosť slávila aj odpustovú slávnosť prepodobnej Paraskevy Trnovskej, ktorej je zasvätený pôvodný chrám z roku 1800.

V úvode slávnosti privítal vladyku Petra domáci farár a protopresbyter Radovan Kuzmiak. Pozval veriacich a všetkých prítomných hostí, aby odložili všetky svetské starosti a nechali sa pohltiť duchom modlitby a oslavy Boha. Svätú liturgiu s vladykom koncelebrovalo 13 kňazov, medzi ktorými nechýbal Kamil Drab CSsR, autor nádherných mozaikových ikon, ktoré tvoria ikonostas svidníckeho chrámu, kňazi pôsobiaci v minulosti vo farnosti, ale aj kňazi z celého svidníckeho protopresbyterátu.

V homílii vladyka pripomenul veriacim váhu slova, ktoré človek vypustí zo svojich úst. Udalosť vraždy dvoch mladých ľudí, otriasla celou spoločnosťou a v tomto kontexte vladyka povedal: „Slovo nie je slabé a nie je ani bezvýznamné. Lebo úder bičom zanecháva modriny, ale slovo láme kosti. Preto máme vážiť svoje slová, nemáme rozprávať len tak, čo mi slina prinesie na jazyk. Ježiš Kristus zasieval Božie slovo a o niekoľko rokov neskôr apoštol Pavol vyzýva ľudí: Nech z vašich úst nevyjde žiadne zlé slovo, ale iba slovo na potrebné budovanie. Bratia a sestry máme budovať jednotu a tie slová ktoré budujú sú – prepáč, odpusť, milujem ťa, odpúšťam ti, som s tebou, ja ti pomôžem, neboj sa!“ Ďalej vladyka pozval prítomných, aby sa nechali inšpirovať Ježišom Kristom, ktorý zobral hriechy druhých na seba. „Kristus ide aj na kríž za toho druhého, nie preto že bol donútený, ale preto, že má lásku. A ak toto nebude robiť Cirkev, ak nebudeme brať na seba hriechy druhých, kde sa potom podejú tie hriechy? Budeme si ich prehadzovať z pleca na plece, jeden ich bude hádzať na toho druhého,“ povedal vladyka Peter v homílii. Človek musí dovoliť Bohu, aby zničil koreň hriechu, ktorý sídli v ľudskom srdci.

V závere liturgie poďakoval vladykovi Petrovi za jeho prítomnosť vo farnosti za posvätenie ikonostasu a za horlivé ohlásenie Božieho slova Radovan Kuzmiak. Slová vďaky adresoval aj otcovi Kamilovi Drabovi, autorovi ikonostasu, taktiež všetkým dobrodincom, darcom a všetkým, ktorí pomáhajú v chráme v rôznych službách.

Slová vďaky adresovala vladykovi Petrovi aj primátorka mesta Svidník Marcela Ivančová, ktorá povedala, že slovo prosby o inštaláciu ikonostasu v chráme sa pretavilo do skutku a ikonostas vo svidníckom chráme je už realitou.

Ikonostas vo Svidníku je výnimočný tým, že ikony na ňom sú vlastne mozaiky. Ide o neštandardné riešenie, keďže zväčša ikony sú písané na drevo a následne osadené do konštrukcie celého ikonostasu, avšak charakter svidníckeho chrámu, ktorý je zdobený na stenách viacerými mozaikami ho predurčoval, aby bol aj ikonostas skonštruovaný v tomto umeleckom štýle.

TK KBS informoval Michal Pavlišinovič( TK KBS, is pa, rp; pz ) 20221018023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]