[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež mladým hudobným tvorcom: Žasnúť pred Bohom a byť sami sebou
P:3, 14. 10. 2022 13:34, ZAH

Vatikán 14. októbra (RV) Byť sami sebou, vkladať do tvorby úžas a jednoduchosť. Hudbou, ktorá poľudšťuje, prispievať k mieru, ktorý svet tak potrebuje. - K tomuto vyzval pápež František mladých spevákov a hudobných tvorcov zapojených do vatikánskej súťaže Christmas Contest, keď ich prijal na osobitnej audiencii v piatok 14. októbra.

Cieľom iniciatívy, ktorú už po druhý raz organizuje Pápežská nadácia Gravissimum educationis, je podporiť tvorbu originálnych piesní inšpirovaných Vianocami a ich hodnotami. Svätý Otec pri audiencii umelcov povzbudil, aby pri svojej tvorbe prežívali žasnutie a dokázali tak privádzať aj druhých do kontaktu s Bohom:

„Neviem či si môžem dovoliť vám dať jednu radu, môžem? - Nesnažte sa kopírovať veľké „hviezdy“ šoubiznisu. Nenasledujte módy a schémy úspechu. Neopakujte klišé falošných a afektovaných Vianoc, ktoré nemajú nič spoločné s narodením Ježiša v Betleheme a jeho významom pre dnešné ľudstvo. Nebojte sa byť za to sami sebou - budú vás kritizovať? Áno, no buďte sami sebou, originálnymi, kreatívnymi. V umení nech je vaša osobnosť.

A predovšetkým konajte tak, aby základom vašich diel bol úžas - stratili sme zmysel pre žasnutie a musíme sa k nemu vrátiť. Nech je tu základom žasnutie, úžas nad niečím nepredstaviteľným: nad Bohom, ktorý sa stáva telom, ktorý sa stáva bezmocným dieťaťom, narodeným z Panny, v jaskyni a ktorého kolískou boli jasle pre zvieratá. Úžas.

Ak človek necíti údiv, pieseň neprehovorí k srdcu, nekomunikuje... Okrem úžasu je ďalšou nevyhnutnou ingredienciou jednoduchosť. Pozor, jednoduchosť, nie však banálnosť! Nie. Jednoduchosť je niečo úplne iné.“    

Hudba poľudšťuje

Prostredníctvom kreatívneho štýlu plného úžasu a jednoduchosti môžu mladí umelci dať svoj príspevok k mieru - veľkému daru, ktorý chcel dať Boh svetu prostredníctvom narodenia svojho Syna, podotkol pápež. Mladých vyzval snívať o mieri a hudbou robiť svet ľudskejším:

„V týchto mesiacoch v Európe a vo svete silnie hukot vojny. A to veľmi. Nepodľahnime tomuto vydieraniu, prosím! Nenechajme sa chytiť do tejto pasce! Aj naďalej  snívajme o mieri a pracujme v prospech mieru, zasievajme semiačka bratstva a sociálneho priateľstva.

Vystretá ruka, vždy vystierať ruku. Vy tak robíte prostredníctvom hudby a to je veľmi cenné, pretože hudba je univerzálny jazyk, ktorý prekonáva hranice a bariéry. Hudba má tiež neoceniteľnú výchovnú hodnotu. (...)

Hudba poľudšťuje a vychovávať v zásade znamená poľudšťovať. Ako veľmi dnes potrebujeme byť ľudskejšími! Veď preto sa Boh stal človekom, aby s nami zdieľal túto cestu.“

Svätý Otec po udelení požehnania napokon ako zvyčajne poprosil prítomných o modlitbu za seba, pričom s humorom dodal: „A ak sa niekto z vás nemôže modliť alebo sa modliť nevie, pošlite mi aspoň dobré vlny, pretože to potrebujem. Vďaka.“



( TK KBS, RV, zk; rp ) 20221014020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]