[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikánsky zástupca v OSN na zasadnutí o územnej celistvosti Ukrajiny
P:3, 14. 10. 2022 10:42, ZAH

Vatikán 14. októbra (RV) Stály pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Mons. Gabrielle Caccia vystúpil 12. októbra na 11. núdzovom mimoriadnom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN, ktoré sa venovalo územnej celistvosti Ukrajiny. Reprezentant Vatikánu zopakoval pápežov apel na okamžité ukončenie konfliktu a na začatie rokovaní, ktoré povedú k spravodlivým a stabilným riešeniam, založeným na úcte k ľudskému životu a na zvrchovanosti a územnej celistvosti každého štátu.

Mons. Caccia citoval časť pápežovej výzvy z nedele 2. októbra, ktorú predniesol pri modlitbe Anjel Pána:

„V mene Boha a v mene zmyslu pre ľudskosť, ktorý prebýva v každom srdci, obnovujem svoju výzvu, aby sa ihneď dosiahlo prímerie. Nech zmĺknu zbrane a hľadajú sa podmienky na začatie vyjednávaní, ktoré dokážu priviesť k riešeniam nie vnúteným silou, ale dohodnutým, spravodlivým a stabilným.“

Arcibiskup Caccia poukázal aj na to, že pápež adresoval priamu výzvu prezidentom Ruskej federácie a Ukrajiny, ako aj všetkým protagonistom medzinárodného života a politickým lídrom.

„Pápež František zdôraznil, že my, zhromaždení tu v tejto sále, zohrávame svoju úlohu a musíme urobiť všetko, čo je v našich možnostiach na ukončenie prebiehajúcej vojny, bez toho, aby sme sa nechali zatiahnuť do nebezpečnej eskalácie a rozvíjali a podporovali iniciatívy dialógu,“ dodal reprezentant Svätej stolice.

Stály pozorovateľ Svätej stolice pri OSN spomenul aj pápežovu výzvu na obrátenie sŕdc, vyslovenú pri včerajšiu generálnej audiencii. Vysvetlil:

„Tieto pápežove slová nadobúdajú väčšiu váhu s pridanou hrozbou jadrovej eskalácie, a robia ešte naliehavejšou premenu sŕdc tých, ktorí majú osud vojny vo svojich rukách, aby utíchol uragán násilia a mohlo sa obnoviť pokojné spolunažívanie v spravodlivosti“.

Mons. Caccia napokon zdôraznil, že rezolúcia OSN by mala otvoriť cestu k spravodlivému a mierovému riešeniu a nie zhoršiť konflikt:

„Potvrdenie jasných zásad medzinárodného práva, ktoré sú zdôraznené v rezolúcii, ktorá je pred nami a ktoré sú jasne zakotvené v Charte OSN, by malo byť chápané ako otvorenie cesty k spravodlivému a mierovému riešeniu, a nie ako spôsob zhoršenia konfliktu, ktorý už priniesol príliš veľa obetí.“

„Nech z tejto sály opäť zaznie jasné volanie pápeža Pavla VI: „Už žiadnu vojnu!“, vyzval s nádejou Mons. Caccia.( TK KBS, RV zk, ml; pz ) 20221014017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]