[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Baziliku v Trnave rozozvučí Missa solemnis Tyrnaviesis od Trnavského
P:3, 11. 10. 2022 12:41, DOM

Trnava 11. októbra (TK KBS/TARS) Po viac ako šiestich desaťročiach od úmrtia slovenského skladateľa Mikuláša Schneidera Trnavského predstavia v Trnave jeho doteraz neznáme dielo Missa solemnis Tyrnaviesis in C. V Bazilike sv. Mikuláša odznie v sobotu 15. októbra vo svetovej premiére v podaní 80-členného speváckeho zboru v sprievode orchestra. Informovala o tom za organizátorov z Trnavského osvetového strediska Veronika Behúlová. 

Dielo začal M. Sch. Trnavský komponovať ako 18–ročný, ale nikdy ho neuzavrel, hoci sa k nemu počas života vracal. Na dopracovanie a dokončenie inštrumentácie sa po odporučení znalkyne skladateľovej tvorby, muzikologičky Edity Bugalovej podujala hudobná skladateľka Oľga Kroupová, a to najmä z dôvodu jej osobnostnej kompatibility v duchovno-hudobno-liturgickom nastavení. Na koncerte s názvom Maestro Trnave, Trnava maestrovi sa predstavia pod taktovkou dirigenta Pavla Pospíšila trnavské spevácke zbory Technik Akademik, Tirnavia, Cantica (Z)nova, VoxAurumque, zbor a orchester Rímskokatolíckeho cirkevného hudobného spolku sv. Mikuláša a Trnavský komorný orchester. Ako sólistky mezzosopranistka Lucia Duchoňová, sopranistka Lucia Kubeková, dopĺňať ich budú barytonista Martin Mikuš a tenor Pavol Oravec. Sólové inštrumentácie uvedú Peter Reiffers (organ), Alžbeta Ševečková (husle), Michal Malčovský (organ), Andrej Gál (violončelo) a Martina Tomašovičová (klavír).

Okrem premiéry Missa solemnis Tyrnaviensis in C odznie taktiež premiérovo dielo Kopánka reqiuem pre mužský zbor, ktoré skladateľ skomponoval k 80. výročiu poslednej cholerovej epidémie v Trnave. Do dramaturgie sú zaradené aj skladby z jedinej Schneiderovej operety Bellarosa. „Toto dielo je zámerne zaradené z dôvodu príbuznosti spevnej témy v časti Kyrie v Missa solemnis Tyrnaviesis a je dokladom, že skladateľ sa práve týmito melódiami celoživotne zaoberal," doplnila Behúlová. 

Neznáme dielo tohto významného zakladateľa slovenskej umelej a koncertnej piesne a tvorcu duchovnej hudby na Slovensku uzrelo svetlo sveta v notovom zápise, a tak po naštudovaní môže byť predstavené verejnosti, interpretované pokračovateľmi Schneiderových diel z radov umelcov pôsobiacich v neprofesionálnom i profesionálnom umení v Trnave. „S vrelým prijatím sa objav diela stretol najmä v prostredí trnavských hudobných a speváckych telies, ktoré pokračujú v Schneiderovom odkaze," dodala Behúlová. Koncert sa uskutoční s podporou Fondu na podporu umenia a Hudobného fondu (Zdroj: TASR)( TK KBS, tasr; ml ) 20221011023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]