[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo farnosti Borovce si pripomenuli umučeného farára Štefana Poláka
P:3, 11. 10. 2022 11:59, DOM

Borovce 11. októbra (TK KBS) Vo farnosti Borovce si pripomenuli umučeného farára Štefana Poláka. Spomienka tomto roku sa začala v sobotu 8. októbra slávnostnou svätou omšou v Kostole svätého Vavrinca, diakona a mučeníka, na ktorej domáci obyvatelia a veriaci na čele so starostom Ivanom Šiškom a farárom Mariánom Dírešom s radosťou privítali okrem iných vzácnych hostí aj Mons. Andreja Imricha, emeritného pomocného biskupa Spišskej diecézy a pátra Augustín Slaninku CM, farára v Dobruške (ČR). Obaja boli spolužiaci farára Poláka.

Zatiaľ čo otec biskup ako hlavný celebrant slávnosti predsedal, farár Slaninka predniesol slávnostnú homíliu, začínajúc veršami: „Odkiaľkoľvek pútnik priviedla ťa cesta, tu v Borovciach s úctou poobdivuj miesta...“ Po tom, čo v jej prvej časti spomenul mučeníkov od apoštolov cez trpiacich pre vieru v bývalom Československu, v druhej časti sa venoval zážitkom, ktoré ako vrbovský farár mal so svojim susedom, farárom Štefanom Polákom. Prítomní so zatajeným dychom počúvali každé jeho slovo. „Dúfame, že pravda vyjde na svet, dúfame, že sa nezničili všetky dôkazy. Dúfame aj v to, že  táto jeho smrť má zmysel aj pre budúce generácie. Čo z jeho života a smrti pre nás vyplýva? Vravel som, že nerobil žiadne mimoriadne aktivity. Bol to jednoduchý, opravdivý, duchovný pastier. Svätosť sa dá budovať aj v jednoduchých podmienkach," povedal.

Po homílii a spoločných prosbách, v ktorých vďační veriaci prosili za otvorené nebo pre svojho bývalého farára, nasledovalo prinášanie obetných darov. Toho sa ujali nielen veriaci z Borovciach, ale aj z filiálky Trebatice, všetci oblečení v nádherných krojoch. Pred slávnostným požehnaním sa všetkým prítomným prihovorili niektorí z prítomných kňazov, ale aj laikov, a zaspomínali si na farára Poláka, každý tak, ako vedel, so slzami v očiach. Po skončení svätej omše, ktorú sprevádzala dychová hudba zo susednej farnosti Krakovany, sa všetci zhromaždili v areáli pred kostolom, kde strávili chvíľu v modlitbe, položením venca, kvetov a zapálením sviec pri pomníku farára Poláka.

Borovce, Polak, spomienka

‚Po tom, čo otec biskup Imrich požehnal spoločenstvo a pokrm, mohli prežiť všetci prítomní chvíľu v družnom rozhovore pri agapé, ktoré pripravili domáci. Medzi prítomnými boli nielen bývalí spolužiaci farára Poláka, ale aj jeho rodáci z Plaveckého Petra, priatelia a rodinní príslušníci. Mnohí pre chorobu, alebo povinnosti prísť nemohli, hoci by sa veľmi radi zúčastnili. Veľká vďaka každému, kto sa akýmkoľvek spôsobom pričinil o toto prekrásne podujatie. Nech tohtoročná spomienka pri príležitosti 35. výročia násilnej smrti borovského farára Štefana Poláka posilní vieru, upevní nádej a rozhojní lásku v srdciach všetkých nielen zúčastnených, aby sila svedectva dodala odvahu prekonávať všetky prekážky na ceste k svätosti," uvádza na stránke Arcibiskupského úradu v Trnave Marián Díreš.( TK KBS, abu tt, mdi; ml ) 20221011021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]