[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Fatima bude hostiť pripravné stretnutie SDM, chystajú sa dvaja Slováci
P:3, 11. 10. 2022 11:45, DOM

Bratislava 11. októbra (TK KBS) Vo Fatime bude od pondelka do stredy (17. - 19. októbra) prebiehať diskusia medzi desiatkmi ľuďmi z celého sveta o stave príprav a spôsobe účasti pútnikov zo všetkých kontinentov na Svetových dňoch mládeže (SDM) 2023 v Lisabone (1. - 6. augusta 2023). Medzi delegátmi z jednotlivých krajín, spoločenstiev, pastoračných centier a medzinárodných hnutí budú aj dvaja zástupcovia zo Slovenska. Cirkev na Slovensku zastúpi tajomník Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska Matúš Reiner a kaplán v Novom Meste nad Váhom Pavol Reisel.

Do Portugalska vycestujú zástupcovia z viac ako sto biskupských konferencií a desiatok medzinárodných spoločenstiev a hnutí. Chýbať nebudú viacerí biskupi a zástupcovia Dikastéria pre laikov, rodinu a život. Cieľom stretnutia je výmena informácií medzi hostiteľmi a spoluorganizátormi budúcoročných SDM, ako aj zodpovednými vedúcimi príprav tohto stretnutia mladých v jednotlivých krajinách a spoločenstvách. „SDM v Lisabone, na ktoré sa veľmi tešíme, predstavujú pre organizačný tím veľkú výzvu. Tešíme sa, že vďaka najbližšiemu stretnutiu získame viac informácií o celkových prípravách a nahliadneme do "zákulisia" veľkej kuchyne, navštívime miesta, na ktorých budú Svetové dni mládeže prebiehať a zakúsime pohostinnosť a mentalitu hostiteľskej krajiny," uviedol Reiner, tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS, ktorá zodpovedá za koordináciu slovenskej výpravy. Zástupcovia organizačného výboru poskytnú informácie, ktoré sa týkajú duchovných, logistických a propagačných príprav na SDM a budú odpovedať na otázky hostí. Ide o prvé medzinárodné prípravné stretnutie. Ďalšie by malo byť budúci rok v Ríme.

Svetové dni mládeže sú stretnutím, ktoré organizuje Katolícka cirkev. Spája mladých ľudí z celého sveta - katolíkov, kresťanov iných vyznaní a všetkých ľudí dobrej vôle. Predsedá im Svätý Otec a slávia sa každé dva až tri roky. Po prvýkrát uskutočnili z vôle sv. Jána Pavla II. v roku 1986 v Ríme. Naposledy boli v roku 2019 v Paname. Ich cieľom je ukázať živú vieru v Ježiša Krista. Majú tiež podporovať angažovanosť mladých v Cirkvi, radovať sa z viery a premýšľať o odkaze, ktorý vždy vyberá pápež. SDM v Lisabone sa pôvodne mali konať v roku 2022, no v dôsledku pandémie sa presunuli na august 2023. Ich mottom sú slová z Evanjelia podľa Lukáša: «Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa» (1,39). Mladí Slováci sa na ne začali chystať po letnom Národnom stretnutí mládeže T22 v Trenčíne.

Viac informácií je možné nájsť na internetovej stránke SDM 2023.( TK KBS, mre; ml ) 20221011020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]