[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Farníci z Pukanca v Hlohovci si pripomenuli výročie smrti kňaza Masaryka
P:3, 10. 10. 2022 11:27, DOM

Hlohovec 10. októbra (TK KBS) V sobotu 8. októbra sa veriaci z farnosti Pukanec vybrali do františkánskeho kostola v Hlohovci, aby si pripomenuli 45. výročie smrti kňaza Františka Masaryka, rodáka z Hlohovca, ktorý sedem rokov pôsobil vo farnosti Pukanec. Hlavným celebrantom bol pukanecký farár Ján Mališ, koncelebroval pukanecký rodák pôsobiaci vo farnosti Holíč Viktor Štefan Locner O.Praem.

Ten v homílii hovoril o ľudskom sklamaní. Spomenul parížsky syndróm, ktorý majú hlavne japonskí turisti, keď sú po návšteve Paríža sklamaní. Aj v našom živote zažívame mnohé sklamania, v rodine či v práci. SKlamanie zažívala aj rodina kňaza Františka Masaryka a pýtali sa, ako si mohol Boh vziať mladého 36-ročného kňaza. Sklamanie zažívame aj v duchovnom živote, keď máme pocit, že Boh nepočuje naše prosby. Zabúdame, že máme dočinenie s dobrým a verným Bohom, ktorý nám chce dať len to najlepšie. Boh nás miluje viac, ako si dokážeme predstaviť, preto mu máme zveriť všetky naše prosby.

Hlohovec, spomienka, knaz Masaryk

Na záver svätej omše za veriacim z Pukanca prihovoril synovec Františka Masaryka, ktorý spomenul, ako otec biskup povedal tomuto kňazovi, keď ho pridelili do Pukanca, že síce nebude mať dobrú budovu fary, ale dobrých veriacich, a to mal, ako mohla jeho rodina zažiť vždy, keď išli za ním do Pukanca a je krásne, ako si veriaci aj po 45ť rokoch spomínajú na svojho kňaza.

Veriacim sa prihovoril aj brat Zachej Ľubomír Lalík OFM, rodák z Pukanca a pripomenul, že František Masaryk sa narodil na sv. Františka 4.10. a zomrel 3.10., kedy si františkáni špeciálne pripomínajú v obrade Tranzitus prechod duše sv. Františka do večnosti. Pamätať si ho bude len z rozprávania jeho starkej, ktorej keď pokrstil jeho mamu, dal jej peniaze, za čo sú mu doteraz vďační.

Po svätej omši sa všetci presunuli na miestny cintorín a pomodlili sa pri hrobe tohto horlivého kňaza.

TK KBS informovala Lucia Froncová ( TK KBS, lfr; ml ) 20221010022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]