[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 01. 06. 2023   Meniny má MDD, Žaneta      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Spoločenstvo Ladislava Hanusa si pripomína 20 rokov od založenia
P:3, 07. 10. 2022 11:30, DOM

Bratislava 7. októbra (TK KBS) Spoločenstvo Ladislava Hanusa (SLH) si dnes, na sviatok Panny Márie Ružencovej, pripomína 20 rokov od jeho založenia. Symbolicky sa deň narodenín spája s historicky prvým seminárom formačno-akademického programu, ktorý prebehol v priestoroch bratislavského UPeCe práve 7. októbra 2002. Za myšlienkou založenia spoločenstva, ktoré by sa na Slovensku venovalo duchovno-intelektuálnej formácii mladých a angažovaniu sa pre spoločné dobro, stáli Martin Luterán, Monika Klobušická (rod. Kuhajdová), Roman Karabelli a Ľudmila Dolná (rod. Chudová).

 

Ján 

Myšlienky majú dôsledky

Od začiatku SLH je jeho víziou v zmysle odkazu Ladislava Hanusa prispievať k poznávaniu a aktívnemu rozvíjaniu kresťanskej viery a kultúry na Slovensku. Usiluje sa tak prostredníctvom formačno-akademického programu, ktorý je určený pre študentov vysokých škôl a mladých pracujúcich. Za 20 rokov existencie SLH prešlo jeho formáciou vyše 600 študentov v 33 bratislavských, 6 košických a 2 online programoch. Od roku 2012 vytvára SLH platformu dialógu na prieniku kresťanstva a dnešnej sekulárnej spoločnosti prostredníctvom mestského kultúrno-akademického festivalu Bratislavské Hanusove dni. V roku 2016 sa Hanusove dni rozšírili na východ. Pevnou súčasťou tohto unikátneho projektu sa tak stal festival Košické Hanusove dni.   

SLH je dnes vydavateľom časopisu pre kresťanskú kultúru Verbum, ktorého spoluzakladateľom bol práve Ladislav Hanus. Medzi nové projekty SLH patria Katolícka ženská konferencia či Konzervatívny summit. Členovia SLH založili alebo sa podieľali na založení a vedení mnohých projektov ako napríklad Kolégium Antona Neuwirtha, Dom Quo Vadis, Konzervatívny denník Postoj, Mareena, Katechézy Dobrého pastiera, St. Egidio či Zastolom.sk.

Aj jeden človek môže zmeniť svet, ale nemôže to urobiť sám

Oslavy 20. výročia Spoločenstva Ladislava Hanusa začali v septembri benefičným galavečerom. Počas večera v Moyzesovej sieni sa stretli členovia spoločenstva, jeho zakladatelia, ako aj hostia a dlhoroční priatelia SLH, aby spoločne reflektovali činnosť uplynulých dvoch desaťročí. K hosťom galavečera patrili premiér Eduard Heger s manželkou, biskupi Mons. Jozef Haľko a Mons. František Rábek, rektor Katolíckej univerzity Jaroslav Demko, profesorka Emília Hrabovec, ako aj ďalší predstavitelia z radov Katolíckej cirkvi, politiky, kultúry a akademického sveta.

Tu rex gloriae, Christe

Spoločenstvo Ladislava Hanusa s vďačnosťou oslávi svoje narodeniny v sobotu 8. októbra slávnostnou svätou omšou v Katedrále sv. Martina v Bratislave, ktorú bude celebrovať biskup Rábek. Hudobne ju bude sprevádzať Schola Minor. Po svätej omši bude pre všetkých členov SLH a pozvaných hostí pripravené komunitné agapé v Pálffyho paláci.   

Spoločenstvo Ladislava Hanusa je katolícke akademické spoločenstvo otvorené pre všetkých ľudí, ktorí hľadajú pravdu. Víziou SLH je byť inšpirujúcim spoločenstvom vzdelaných a angažovaných kresťanov, ktorí budú obohacovať kultúru a verejný život na Slovensku. Najbližšie kultúrne podujatie pripravuje SLH počas víkendu 21. – 23. októbra 2022, kedy v DKC Veritas v Košiciach privíta divákov na 7. ročníku festivalu Košické Hanusove dni. Festival je možné sledovať aj online!

TK KBS informovala Veronika Bočkayová( TK KBS, slh, ml; pz ) 20221007025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]